25.02.2010 (Vehip Sinan ustaya saygı etkinliği) Haber7

Vehip Sinan ustaya saygı etkinliği

Vehip Sinan ustaya saygı etkinliği

25 Şubat 2010

Kültür ve sanata ciddi katkı sağlamış değerli ustaların birikimini geniş kitlelere sunma amacını taşıyan "Yaşayanlara Saygı" programına bu ay Vehip Sinan konuk oluyor.

İBB Kültür A.Ş tarafından Nesil Yayın Grubu katkılarıyla düzenlenen programda usta karikatür sanatçısı Vehip Sinan, dostları ve sevenleriyle Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi‘nde buluşacak…

"Yaşayanlara Saygı: Sevimli Çizgilerin Sevecen Babası Vehip Sinan" başlıklı etkinlik 27 Şubat 2010 Cumartesi günü saat: 15.00’de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Vehip Sinan, çizimleriyle Cumhuriyet tarihimizin 60 yılına damgasını vuran ve en önde gelen karikatüristlerinden birisi oldu. Uzun ve bereketli bir ömrü boyunca özellikle “Topuz” karakteriyle çocukların gönlünde taht kurdu.

1950’li yıllardan itibaren günlük siyasi karikatürleri ve çizgi romanlarıyla çizgi sanatına büyük katkı sağlayan Vehip Sinan, kalabalıklardan uzakta mütevazı bir hayatı tercih etmiş olmasına rağmen ismi en çok tanınan ve duyulan isimler arasında yer aldı.

İBB Kültür A.Ş.’nin öncülüğünde gerçekleştirilen programda bilinmeyen yönleri ve özellikleriyle Vehip Sinan ve eserleri anlatılacak. Bu programda bir açık oturum, belgesel film gösterimi, fuayede açılacak olan sergi ile birlikte sevenlerinin hatıralarını paylaşacağı konuşmalara yer verilecek.

Açılış konuşmalarıyla başlayacak olan programda, yönetmenliğini Ahmet Ünal’ın yaptığı “belgesel film” gösteriminin ardından açık oturuma geçilecek.

Yavuz Bahadıroğlu’nun yönettiği açık oturumda Kültür Eski Bakanı İsmail Kahraman, tarihçi-yazar Can Alpgüvenç, Fatih Üniversitesi öğretim görevlisi Adem Güneş, gazeteci-yazar Mehmet Ali Bulut konuşmacı olarak yer alacak.

“Hatıralar – Düşünceler” bölümünde  Mehmed Fırıncı, gazeteci – yazar Mehmet Şevki Eygi,  psikiyatrist Prof. Dr. Sefa Saygılı, yazar – karikatürist Gürbüz Azak, yazar Ümit Şimşek,  araştırmacı – yazar Mehmet Nuri Yardım, karikatüristler Dağıstan Çetinkaya, Demirhan Kadıoğlu ve Muammer Erkul görüş ve düşüncelerini bildirecek.

Kültür A.Ş tarafından daha önceden düzenlenen “Yaşayanlara Saygı” programlarına Yücel Çakmaklı, Nevzat Yalçıntaş, Hekimoğlu İsmail, Nezih Uzel, Halil İnalcık, Oktay Aslanapa, Ömer Faruk Akün, Semavi Eyice ve Fuat Sezgin konuk olmuşlardı.

VEHİP SİNAN KİMDİR?

1929 yılında İstanbul’da doğan Vehip Sinan, karikatür çizmeye küçük yaşlarda başladı.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimari ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümlerinde bir süre okuduktan sonra, ekonomik şartlar sebebiyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Doğal yeteneği ve çizgiye yatkınlığı dolayısıyla kendisini “Bâbıâli”de bulan usta sanatçı, ünlü karakteri Topuz’u ilk kez Ceylan Yayınları’nda çizdi.

MDaha sonra çalıştığı gazete ve dergilerde ülke gündemini yorumladığı karikatürleri ve çizgi romanlarıyla dikkat çekti. Siyasi karikatürleriyle kovuşturmalara maruz kalan Vehip Sinan; sevimli çizgileriyle çocukların gönlünde taht kurmuştur.

Haber7

http://www.haber7.com/haber/20100225/Vehip-Sinan-ustaya-saygi-etkinligi.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir