Akrepli bir muhabbet [18 Temmuz 2000 Salı]

Akrepli bir muhabbet

Geçenlerde, benim gibi “akrep” olan yeğenlerimden biri bir parça kağıt çıkardı cebinden.
“Bunu, Bursa’daki bir kız arkadaşım yazdı, dedi.
İlk defa, bana sallamaymış gibi gelmeyen bir burç özelliği okudum…”
Aldım, masamın üzerine koydum ve haliyle unuttum; iki saat öncesine kadar.
Şimdi de iki saattir düşünüyorum.
Derler ya; “Nasıl oluyor da oluyor?..”

Bu “nasıl oluyor da oluyor” lafından, sakın hiç kimse; aklına esenin aklına estiği şekilde attığı ve adına “yıldız falı” dediği sululuklarla başka bir şeyleri karıştırdığımı zannetmesin.
Bir zamanlar basın dünyasının göbeği ve memleketin kalbi Cağaloğlu iken çook aç veya bitli falcı tanıyorduk hepimiz…
Ne “fal”lar nerelerde yazılıyordu da zavallı millet bunları okuyarak hayatına yön çizmeye çalışıyordu!..

Ama fallarla burçlar arasında fark olmalı, değil mi?..
Fal denen şey; “Bugün başıma ne gelecek” dürtülerinin istismarından yansıdı gazete sayfalarına…
Burç ise; “hangi tarihler arasında doğanların hangi ortak özellikleri var” merakından.

Kağıt parçasında şunlar yazıyordu el yazısıyla:
…..
Akrep erkekleri:
Tutkulu, insanları etkileyen bir yapıya sahip, cazibeli, çekici erkeklerdir.
Bunun yanında inatçı, acımasız ikinci bir kişilik de taşırlar.
Arzuladıkları her şeyi ister ve elde ederler. Arkadaş canlısı bir yapıdadırlar ve sır saklamasını iyi bilirler.
…..
Onunla birlikte olmak için;
Onunla birlikte olmak istiyorsanız onu çok sıkmamalı ve yaptıklarına engel olmamalısınız.
Eğer feministseniz onunla birlikte olmayı düşünmeyin bile, çünkü akrep erkeğinin böyle bir kızla olmasına imkan yoktur.
Asla onu kıskandırmayın.
Onunla birlikte olmak istiyorsanız ilişkinize devamlı bir şeyler katmalısınız, anlayışlı ve bakımlı olmalısınız.
Unutmayın, onun iyi ya da kötü bir sevgili olması sizin elinizde.
…..
Ne hediye almalısınız?
Akrep erkeğine hediye almak çok güçtür. Onlar parfüme, odalarına ve (varsa) arabalarına çok düşkündürler. Parfüm olarak özellikle baharatlı kokuları çok severler. Arabası ya da odası için alacağınız sevimli bir oyuncak onu çok sevindirebilir.
…..
Onlar egzotik yiyeceklerden çok hoşlanılar. Onlara kivi, hindistan cevizi gibi meyveler alabilirsiniz.
…..
Ne giymelisiniz?
Akrep erkeğinin rengi kırmızıdır.
Kırmızı bir elbise giyer ve onu şık bir aksesuarla tamamlarsanız bu onun çok hoşuna gidecektir.
Hatta kırmızı bir şort, üstüne de beyaz bir gömlek giyerseniz bu onları daha da sevindirir.

Faydası olabilir mi?
Zaman kazanmak açısından elbette.
Amaç belirli bir karakter hakkındaki istatistik bilgileri elde edip, mevcut tecrübeler ile tavır-tutum belirlemek ise tamam…
Ama işin öbür boyutu, bizlerden ırak…

——————————————————–

Merak etmeye zaman bulamadıklarımız
* Uçak koltuklarının altında paraşüt yerine niçin yüzme araçları vardır?
* Eğer teflona hiçbir şey yapışmıyorsa, teflonu tavaya yapıştırmayı nasıl başarıyorlar?
* Hepimiz paketleri, “Buradan açınız” yazılı yerlerinden açarız. Eğer bir pakette “Başka bir yerden açınız” yazısı olsaydı ne yapardık?..
*Eğer ışık hızında araba sürüyor olsanız, farlarınızı açınca ne olur?
(Bütün Dünya)

Vasiyet
“Öldüğüm zaman, geride bıraktığım her şeyi çocuklarıma verin.
Eğer ağlamak isterseniz, yanıbaşınızdaki kardeşiniz için ağlayın. Herhangi birine sarılın ve bana vermek istediklerinizi ona verin. Sizlere bırakmak istediğim bir şey var, sözlerden daha anlamlı bir şey: Beni, tanıdığım ve çok sevdiğim insanlarda arayın. Ve eğer bensiz yaşayamazsanız, bırakın o zaman gözlerinizde, aklınızda ve yaptığınız iyiliklerde yaşayayım. Beni en çok başkalarının elini tutarak ve özgürlüğüne kavuşmak isteyen çocukları özgür bırakarak sevebilirsiniz.
Ölen, insanlardır; sevgi değil.
Öyleyse benden sizlere kalan tek şey sevgidir…”
John Wayne Schlatter
“Bir evlilik ince bir kayıkta yapılan uzun bir yolculuk gibidir; eğer bir yolcu botu sallamaya başlarsa, diğeri onu sabitlemeye çalışmalıdır; aksi halde birlikte dibe giderler.”
David Reuben

Fırat uygarlıkları
Paleolotik çağdan başlamak üzere, birçok uygarlığı çevresinde barındıran Fırat Nehri, tarih boyunca savaşlara, efsanelere ve peygamberlerin mucizelerine tanıklık etti.
Mezopotamya tarihinde önemli bir rol oynayan Fırat Nehri, Aşağı Mezopotamya’yı Anadolu’ya ve Suriye’ye bağlayan gemilerin ve kervanların yolu oldu. Bütün gizemiyle Atatürk Barajı sularına teslim olan Samsat ile bir bölümü Birecik Barajı gölü sularına gömülen Belkıs Zeugma antik kenti arasında kalan Fırat Nehri’nin bu orta bölümü, tarihi kalıntılarla dolu. Hitit Devleti Büyük Kralı I. Hattuşili’nin, ‘’Fırat Irmağını benden öncekiler hiç geçememişti. Ben, Büyük Kral, onu yaya geçtim, ordularım da benim ardımdan yaya geçtiler.’’ şeklindeki sözleri, Fırat’ın tarihteki önemini de ortaya koyuyor.
Atatürk Barajı suları altında kalan Samosata (Samsat), M.Ö. 2000 sonlarında Kummuh Krallığı devrinden başlamak üzere, Asurlular, Urartular, Medler, Persler ve Helenistik Krallıklar dönemlerinde başkent oldu. M.Ö. 130 yıllarında Kommagene Devleti’nin kurucusu Kral Samos’un adı verilerek Samosata adıyla anılan Samsat, konumundan ötürü tarih boyunca önemini korudu.

Bölge tarih dolu
Kommagene Kralı 1. Antiochos’un sarayının bulunduğu kent, Roma İmparatorluğu’nun 16. lejyonunun merkezi, İslam Devri’nde de önemli bir yerleşim yeri oldu. Samsat Höyük’te yapılan arkeolojik kazılarda, tarih öncesi çağlardan başlamak üzere 30 yapı katı saptandı. Samsat yakınlarında yer alan Şehremuz’da Paleolitik çağa ait birçok taş alet bulundu.
Atatürk Barajı kurtarma kazıları kapsamında Lidar Höyük, Hasek Höyük, Kurban Höyük ve Nevali Çori’de yapılan çalışmalarda, Akeramik Neolitik çağdan Osmanlı dönemine kadar çeşitli buluntular ortaya çıkarıldı.
Gaziantep’in Araban ilçesine bağlı Elif, Hasanoğlu ve Hisar köylerinde yer alan Roma Dönemi anıt mezarlarından, Hisar’daki, günümüze kadar fazla hasar görmeden gelebilmiş. Yavuzeli ilçesinde, Fırat Nehri’nin batı sahilinde, kayalık bir tepenin üzerinde yer alan Rumkale’de, Fırat Nehri’ne hakim ve stratejik bir öneme sahip olmasından dolayı Asurlular’dan beri yerleşim devam etmiş.
Urartu metinlerinde ‘’Halpa’’ olarak adı geçen, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi, geleneksel mimari örnekleri ve doğal zenginlikleri ile bölgenin en eski ve en görkemli merkezlerinden birisi olarak değerlendiriliyor.

Belkıs Zeugma antik kenti
Gaziantep’in Nizip ilçesinde, Fırat Nehri’nin batı kıyısında yer alan Belkıs Zeugma antik kenti, Kommagene Krallığı’nın önemli kentlerinden biri olarak dikkati çekiyor.
Kendi adına para bastıran kentlerden biri olan Zeugma’da, Yunan, Roma, Bizans dönemlerine ait kalıntılar ortaya çıkarıldı. Bir bölümü Birecik Barajı gölü suları altında kalan Zeugma antik kenti, son dönemlerde ulusal ve uluslararası basının gündeminde önemli ölçüde yer aldı.
Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi’nde Fransız araştırmacı J.E. Gautier’in 1984’te bulduğu el baltası, Birecik’in kültürel tarihinin Alt Paleolitik çağa kadar uzandığını gösteriyor. Bir zamanlar bereketi ile kitabelere konu olan Fırat Nehri, baraj ve sulama sistemleri ile yeniden bölgenin zenginlik kaynağı oldu ve GAP, uygulanan projelerle bölgedeki hayatı, geçmişin ihtişamına yaraşır bir canlılığa kavuşturuyor.

Stop
Muammer Erkul
18 Temmuz 2000 Salı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir