Duygu Bahçemiz (SU DEVİR DAİMİ – A. Raif Öztürk)

Hârika bir konu:
Su Devir-dâimi…

 
İçtiğimiz ve hayatımızın her alanında istifade ettiğimiz SUYU, yıllar önce Japon bilim adamı Prof. Dr. Masaru Emoto’nun “SU KRİSTALLERİ” adlı kitabındaki hârika belgeselleriyle incelemiştik. Bugün ise, bizlere bahşedilen şu SU nimetinin, şu koca dünyamızdaki, ‘devir daim macerasını’ bir nebzecik inceleyeceğiz. Hem birkaç dakikalığına ‘mutlu bir rüyalar âlemlerindeki gibi’ büyük keyif alacağız. Hem de nafile ibadetlerimizden, yüzlerce kat çok daha avantajlı bir ibadeti, yani tefekkürü, bilimin ve belgelerin ışığında uygulamış olacağız, inşallah…

Şimdi; debisi yüksek olan ve aklıma ilk gelen akarsularımızdan; sadece Fırat, Dicle, Kızılırmak, Yeşilırmak, Seyhan, Ceyhan, Sakarya, Ergene, Tunca, Âsi, B.Menderes, Porsuk, Çoruh, Meriç v.b.gibi nehirlerimizi düşünelim.

Meselâ; sadece Fırat’ımızın debisi; (bir saniyedeki akış miktarı) 635 M3/Saniyedir.
Yani tek bir saniyede, yaklaşık olarak 635 ton’dan fazla su, Fırat nehrinden denize doğru akmaktadır.
D
icle’nin debisi; 360 M3/ Saniye. 
Kızılırmak; 184 m3/Sn. Yeşilırmak; 121 m3/ Sn. 
Ceyhan; 380 M3/ Saniye.
Seyhan; 180 M3/ Saniye. (Kış aylarında 370 M3’e çıkar.) 
Sakarya; 134 m3/ Sn. (yazın 10 ile kışın 1162 m3/Sn. gibi değişken olup yıllık ortalaması 134 tespit edilmiş.)
Ergene; 27 m3/ Sn. 
Tunca; 172 M3/ Saniye. 
Âsi; Sakarya gibi değişken olup yıllık ortalaması; 30 m3/ Sn. 
B.Menderes; 110 m3/Sn. 
Porsuk; 189 M3/ Saniye. 
Çoruh; 120 (53 ile 569 arası) m3/Sn. 
Meriç; 200 M3/ saniye (81 ile 460 m3 arası değişkendir) ortalamadır.

Yani sadece şu 14 nehrimizden, sadece tek bir saniyede 2842 TON/ saniye su akmaktadır.
Bu oran sadece bir dakikada 2842 X 60=170 520 TON/ Dk’dır.
Bir saatte ise 10 231 200 Ton/Saattir. X 24=245 548 800 Ton/Gün demektir.
Yani bir günde, sadece şu 14 nehirden, geçtikleri bütün beldelerdeki bağ ve bahçeleri sulayarak, denizlere 245 MİLYON TON su akmaktadır…

..CAN ALICI SORU ŞU:
Peki bu sarfiyatın bıraktığı boşluk, acaba nasıl dolduruluyor?..
Bu sarfiyatın yerine, her gün aynı miktar su takviye ediliyor ki, binlerce seneden beri bu akış devam ediyor. Bu da, her gün denizlerden bulutlara yüklenen sulardan sadece şu bölgelere, 245 Milyon TON su sevk ediliyor demektir.

Bu su devir daiminin kabaca hesabı, 200’den fazla ülkeler ve kıtalar için, yani dünya üzerindeki tüm denizlere dökülen tüm nehirler ve ırmaklar için yaptığımızda, HER GÜN MİLYARLARCA TON SUYUNbinlerce yıllardan beri sürekli DEVİR-DÂİM ettirildiği gerçeği, çok net görülüyor.

İşin çok acı tarafı ise bizler bu ikramın ve bu Yüce Kudretin, pek farkında bile olmuyoruz veyaolamıyoruz. Acaba niçin?.. 

Oysa O Yüceler Yücesi olan Rabbimiz, böyle bir gaflete düşmememiz için, bakınız Kur’ân-ı Kerimde bizleri nasıl ikâz ediyor:

A’raf Suresi, 57. Âyet: 
“Rüzgârı, rahmetinin önünde müjdeci gönderen de O’dur. Nihayet o rüzgâr o ağır bulutları yüklendiğinde, Biz onu ölü beldelere gönderir, sonra ondan suyu indirir, o suyla da yerden her türlü ürünü çıkarırız. Ölüleri de kabirlerinden Biz böyle çıkaracağız. Umulur ki düşünür ve ibret alırsınız.” 

Zuhruf S., 11. Âyet:
“Gökten, bir ölçüye göre suyu indiren de O’dur. Biz onunla ölü bir ülkeye hayat veririz. İşte siz de mezarlarınızdan öyle çıkarılacaksınız.”

Hicr S., 22. Âyet:
“Aşılayıcı Rüzgârlar gönderdik. Derken gökten yağmur indirip onunla sizi suladık. Hâlbuki, o suyu hazinelerde depolayan da sizler değilsiniz!…”

Mülk S., 30. Âyet:
(Ey Muhammed, insanlara) De ki: “Söyleyin bana: şayet suyunuz çekilir, yerin dibine giderse, o akan tatlı suyu, size kim geri getirebilir? ”

Bakara S., 152. Âyet:
Öyle ise siz beni (ibadetle) anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin; sakın bana nankörlük etmeyin!…

..Ve Yüce Allah c.c. Rahman sûresinde de 30 defa “..böyleyken, Rabbinizin nimetlerini, nasıl yalanlarsınız?” ..buyurduğu gibi, birçok ayeti Kerimde de “ne kadar da AZ şükrediyorsunuz!” diye bizleri ikaz etmektedir…

..Evet, ne kadar da AZ ŞÜKREDİYORUZ, değil mi?..


A. Raif Öztürk 


1 Yorum

  1. En büyük derdimizin/problemimizin şükürsüzlük olduğu söylense abartılmış olmaz sanırım.
    Kaleminize, yüreğinize sağlık efendim.

    H. Seçkin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir