Ebruda İstanbul düşleri [04 Aralık 2011 Pazar]

Sanat ve edebiyatta şaşırtıcı gelişmeler varsa, memlekette de güzel şeyler oluyor demektir. Bin yıllarca geriden itibaren bunun sayısız örneklerini bulmak mümkün.

Son yıllarda bazı belediyelerimiz gerçekten ayakta alkışlanacak büyük işler başardı. Zeytinburnu Belediyesi’nin muhteşem Kültür Sanat Merkezi ve buna bağlı yürüttüğü faaliyetler örnek olarak gösterilebilir.
Bunlardan biri şu ki, belediye “Zeytinburnu’nun Ebedî Sakinleri” adı altında; ilçeye bağlı mezarlık, hazire ve türbelerde yatan tanınmış şahsiyetlerin ele alındığı toplantılar yapıyor. [Böyle hassasiyetler, irfan sahibi gönül adamlarımızın varlığının, ayrıca zihin olarak ve estetikte gelişmişliğimizin göstergesidir.]

Son toplantıda [uzun yıllar gazetemizde Deli Balta çizgi romanını çizen ve Dürbün isimli köşesinde yazılar kaleme alan kıymetli büyüğüm] ressam ve yazar Gürbüz Azak, Türk resminin usta ismi İbrahim Çallı’yı anlattı. Dinleyiciler arasında öğrenciler de vardı ki çok mühimdir.
Bir ara mikrofonu getirdiler, ben de Gürbüz ağabey ve onun atölyesinde geçen zamanlarımdan bahsettim.

Söyleşi sonunda, üst kattaki “Ebruda İstanbul Düşleri” isimli sergiye çıktık. Hatice Ünal Hanımefendiye gönül dolusu tebrikler, hatta teşekkürler. Çünkü geleneğimizden olan ebru sanatı ile günümüz resmini öyle birleştirmiş ki; sanki İstanbul bir ebru teknesine atılmış boya gibi taze ve titrek duruyor işte önünüzde. [www.muammererkul.com’da görüntülerini de yayınlayacağım] 23 Aralık tarihine kadar açık kalacak sergideki tabloları, Zeytinburnu Belediyesi ayrıca albüm olarak da bastırmış. Bu şahane esere sahip olmak için bile sergiye gitmeye değer.

Bu memlekette güzel şeyler oluyor. İnşallah daha da güzel şeyler olacak.
Bu memlekette para kazanırken; “kültür ve sanat adına bu memlekete borcu olduğunu” bilen gönül zenginlerimizden birkaç kimse ah ki bana yazsa da çocuklarımız için neler yapılabileceğinin projelerini konuşsak!

Stop
Muammer Erkul
04 Aralık 2011 Pazar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir