Enver Abi’li hatıralar (Ali Zeki Osmanağaoğlu – Yetim Kaldık)

 
Enver abimi 1969 senesinde 44 sene evvel tanıdım.
Herzaman herkesin gönlünü alırdı, hiçkimseyi kırmazdı.
Herkesin gönlünde taht kurmuştu.
Binlerce seveni, Enver abimizi görebilmek için, birkaç kelime sohbetini dinleyebilmek için yarışırlar, nasihatini dinleyebilmek için can atarlardı.
Görüştüğü herkesin tek tek hatırını sorar, gönlünü alır, derdini dinler, sıkıntısını giderirdi.
Herkesin duasını alırdı.
Buyururdu ki; "Yönünü dünyaya dönen, insanlarla çarpışır, yönünü ahirete dönen, insanlar onun gibi olmak için yarışır". Enver abim yönünü ahirete dönmüştü, herkes Onu örnek alıyor, Onun gibi olmak için çalışıyordu.
Dünyada bizim aramızda görülsede, sanki başka alemde, ahiretde gibi idi. Bu dünyanın insanı değildi sanki. İnsanlara iyilik yapmak hücrelerine işlemişti.
Anlaşılması çok zorr, hatta anlamak mümkün değildi.
Herzaman Allahü tealanın dostlarını, sevdiği kullarını anlatırdı. Yani Allahü tealanın velî kulları ile bizim aramızda köprü olurdu. O büyüklerden alıp bize aktarabilen zülcenaheyn bir büyüktü.
Yerinin doldurulabilmesi mümkün değildir.
Abdülhakim efendi hazretlerinin gözbebeği muhterem hocamız Hüseyin Hilmi Işık hazretlerinin ençok sevdiği talebesi, dâmâdı ve herkonuda tek vekili idi.
Hocamız buyurudu ki; "Enver abinin sözü, benim sözümdür". "Enver abiyi üzen beni üzer". "Size iki emanet bırakıyorum, biri Tam İlmihal Seadeti Ebediyye, diğeri Enver abidir".
Enver abim bizim herşeyimizdi, abimiz, babamız, hocamız, canımızdı..
Şimdiden sonra bize düşen vazife Ona hediyeler gönderebilmektir, Onun öğretdiği gibi yaşayabilmektir, her karşılaştığımız şeyde Enver abim olsa bunu nasıl yapardı diye düşünerek Onun gösterdiği yoldan yürüyebilmektir ki, Onun bügün taddığı bu hadise bizim de başımıza geldiği zaman ahiretde dahi beraber olabilelim inşallah.
Hepimizin başı sağolsun.
Allahü teala rahmet eylesin, mekânını cennet eylesin, kabrini cennet bahcesi eylesin, kabrini nûr-u îmân ile, nûr-u kur’an ile pürnûr eylesin. Resulullah sallallahü aleyhi vesellem efendimizin ve silsile-i aliyye efendilerimizin şefaatine kavuştursun inşallah. Derecesini âlî eylesin inşallah.
Bizi de dünyada olduğu gibi ahiretde dahi Enver abimden ayırmasın inşallah.
ENVER ABİMİ seven herkese, bilhassa emanet bıraktığı MÜCAHİD ABİMİZE başsağlığı diliyorum, sabr ve metanet diliyorum efendim.

Ali Zeki Osmanağaoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir