Enver Abi’li Hatıralar (Hasan Hüseyin Birpınar – Donmak üzere olan bir ailenin imdadına yetişti!)


Yıl 1998… TGRT’de "Yetiş Bacım" programının yapımcısıydım. Ramazan ayında iftar vakti fakirlerin kapılarını çalıyorduk. İş adamlarının desteğiyle ihtiyaç sahiplerine yiyecek, içecek, kıyafet ve barınak yardımı yapılıyordu. Hiç unutmam; Kağıthane ilçesinde metruk bir gecekonduda Muşlu bir aile bulmuştuk. Ev sahibi Raife Yağan isimli bir ablaydı. Kendisi ağır bir hastalık geçirmişti. Elektriği, suyu olmayan evde, yakacak kömür de kalmamıştı. Üşüyorlardı, ekip olarak biz de üşüyorduk. Çekimlere başladık. Programın sunucusu Seda Sayan, sormaya başladı: 
-Suyu nereden buluyorsunuz, yiyecek ekmeğiniz, yakacak kömürünüz var mı? 
"Bir dokun bin ah dinle" misali, kadıncağız cevapları peş peşe sıraladı: "Suyu mahalledeki çeşmeden alıyoruz. Elektrik zaten kullanmıyoruz. Kömür alacak paramız yok. Çocuklarım üşüyor. Donmasınlar diye nefesimle ısıtıyorum!" 
Can alıcı cümle buydu: "Donmasınlar diye çocuklarımı nefesimle ısıtıyorum!"
Enver Ağabey programı gözyaşlarıyla izlemiş, çok üzülmüş ve dehşete düşmüş. Haber gönderip, "O aileyi hemen bize getirin" dedi. Seda Sayan’la birlikte holdingteki makam odasına gittik. Enver Ağabey ağlayarak, "Bu aileyi görünce sıcak evime gidemedim. Onlar üşürken ben sıcak yatağıma gidemedim. Bu aileye, yeni yaptığım siteden 150 metrekarelik en büyük daireyi hediye ediyorum. İçini dayayıp döşeyin. Çocuklarını da İhlas Koleji’nde okutacağım" dedi. 5 çocuğunu İhlas Koleji’ne yazdırdığımız kadıncağız, dairesini teslim alırken sevinç gözyaşlarıyla Enver Ağabey’e dua ediyordu.

Hasan Hüseyin Birpınar Son Yalova buluşması
Enver Ağabey, evlad-ı Resul ile sık sık bir araya gelirdi. Bu da Yalova’da onlarla geçtiğimiz yaz "özel" yemekte buluşmasından bir kare. Enver Ağabey, Temmuz ayındaki yemekte, bu fotoğraf çekildikten biraz sonra rahatsızlandığı için müsaade isteyip ayrılmak zorunda kaldı. Bu, sanki vedanın işareti gibiydi… Yanında oturan, ailenin ileri gelenlerinden Ubeydullah Arvas’ın Enver Ağabey için ettiği dua, bugün bile hatırlayanları gözyaşları içinde bırakıyor. Agit Geylani (solda) de yemeğe katılanlar arasındaydı. 

(Türkiye "Hoşsada" sayfası / 9 Mart 2013 Cumartesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir