Enver Abi’li hatıralar… (Kıvanç Alphan – Kalemimden gözyaşı damlıyor)

 

Cuma akşamı gelen bir haberle sarsıldık. Aziz insan, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören Ağabeyi kaybettik. Cenazesine akan on binler, onun ne kadar sevildiğinin bir ispatıydı. İlim ve vizyon sahibi liderliğiyle birçok ilke imza attı, insanlığa örnek oldu. Ardında muhteşem eserler bıraktı. Açtığı yolda ilerlemek, onu anmanın en iyi yolu. Hayat, onun çizgisindeyken anlamlı. Aşağıdaki satırları bu duygularla yazmak gerçekten zor… 
Son olarak Çin’den gelen imalat satın alma müdürleri endeksi, geçen ayki seviyesinin de altına düştü. Ancak yine de imalat sektöründe 4 aydır bir genişleme söz konusu. Çin ekonomisindeki iyileşmenin ağır aksak devam etmesi, yatırımcıların küresel büyümeye dair endişelerini artırıyor. Piyasada birçok belirsizlik ve endişe söz konusu. Dolar çok değer kazanırken, Yen’in yanı sıra Pound da tam anlamıyla çöktü. 
Sonunda korkulan oldu ve Moody’s İngiltere’nin kredi notunu AAA’dan AA1’e bir basamak indirdi. Ben, İngiltere MB’nin daha fazla parasal genişleme yapacağını düşünüyorum. Bu da orta vadede Pound üzerindeki baskıyı artırabilir. Paritenin toparlanabilmesi için 1.5164’ün üzerinde kalması gerekiyor. O takdirde yeniden 1.53’lere atak yapabilir ancak düzeltmeler görülse de mevcut durumda yön aşağı gözüküyor. 
Euro, Dolar karşısında 1.3136’lara kadar geriledikten sonra 1.3322 direncine atak yaptı. İtalya’daki seçimler Euro üzerinde baskı kuruyor. Güçlü bir iktidar çıkamazsa, Euro’daki aşağı yönlü baskı artabilir. 
Yen, orta ve uzun vadede daha da değer kaybetmeye devam edecek gibi. Japonya MB başkanlığı için agresif para politikasının ateşli savunucularından Kuroda’nın adının geçmesi, Yen’in daha da zayıflamasına yol açtı. 
Avustralya Doları da Çin’den gelen kötü haberle geriledi. Zira Çin, Avustralya’nın en büyük ticari partneri. AUD’un hâlâ aşırı değerli ancak 1.0220 desteğini kolay kırabileceğini de sanmıyorum. Paritenin bir süre daha 1.0250-1.04 bandında hareket etmesini bekliyorum. 
Altın için FED açıklamaları önem taşıyor. 1596 direncini aşabilirse 1609-21 hedef olabilir. 1558 desteğinden?toparlanmaya?çalışması olumlu?ancak?yukarı hareket için kritik dirençlerin geçilmesi gerekiyor. 
Bu hafta gözler FED Başkanı Bernanke’nin açıklamalarında olacak. Piyasa, QE-3’ün ne zaman biteceğine dair sinyal almaya çalışacak. Geçen hafta açıklanan FED toplantı tutanaklarında, bazı üyelerin bu konuda seslerini yükselmeye başladığını gördük. Ancak, Amerikan ekonomisinde süren kırılganlık sebebiyle bunun olmasını yakın gelecekte pek mümkün görmüyorum.


Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak "yatırım danışmanlığı" sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kıvanç Alphan (Türkiye / 26 Şubat 2013 Salı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir