Enver Abi’li hatıralar (Mahbub Cezâil Güzelsu – Hizmet ederken kimseyi rahatsız etmiyoruz)

 

Benim Enver Abi ile yaşadığım hatıra namına anlatacağım tek şey şudur:
Babam memurdu, imkanı mahduttu yani. Enver Abi’nin açtığı yurtlarda hem ben, hem abilerim hem de amcalarım okuduk, yedik, içtik. Enver Abi ihsan ettiği için bir kuruş bile ödemedik. Hoş, ödenmek istese bile o zamanlar verecek imkanımız da yoktu…

 

Birgün Enver Abi’nin sohbetine gittik beraber. O gece Enver Abi şöyle söylemişti.
Geçenlerde askeri istihbarata dair bir detaya ulaşmış arkadaşlar.
Raporda şöyle yazıyormuş. Grup Türkiye Gazetesi okur. Bu gazeteyi okuyanlar milli ve manevi değerlere bağlıdır. Devlete ve orduya muhalif bir fiilleri yoktur.

Benim anlatmak istediğim o geceye dair asıl hatıra babama aittir.
Babam diyanette muvazzaf bir memurdur ve hâlen vazifesi devam etmektedir. Enver Abi hizmetlerden bahsediyor, tüm zorluklara rağmen bu hizmetlere ayrılan bütçeden bahsediyordu. Ve diyordu ki: " Kimseden para almıyoruz, yemiyoruz içmiyoruz kitapları gönderiyoruz dört bir yana. Ve kimseye de yük olmuyoruz. Öyle değil mi ? " Diyerek babama döndü. Babam "Evet, öyledir efendim." dedi sadece. Bunun üzerine Enver Abi hadi bakalım anlat o zaman, ki burdakiler bizi anlamadı onlar da anlasın dedi.

 

Bunun üzerine babam:

 

Efendim,
Diyanetin bir toplantısında diyanet mensupları Türkiye’deki cemaat veya grupların müftülüklerden ve camilerden dini faaliyet adı altında yardım talep ettiklerini belirten diyanet görevlileri bu işin abartıldığını söyledi. Hatta bir başka diyanet mensubu "Evet tüm cemaatler bizden yardım istiyor. Her Cuma yardımlar toplanıyor. Cami cemaati de bu işin seyrini merak ediyor. Buna karşı ortak bir hareket tarzı belirleyelim arkadaşlar." deyince ben itiraz ettim. Dedim ki söylediklerinize harfiyyen katılıyorum fakat Işıkçılar olarak da bilinen İhlas Grubu bundan müstesnadır. Ben hiçbir zaman İhlas Grubuna mensup birisinin gelip benden veya başkasından bir talepte bulunduğuna şahit olmadım. İhlas Grubu bütün faaliyetlerini kendi bütçesi ile yürütmektedir dedim.

 

Yukarıda bahsettiğim hatıra babamdan dinlediğim ve Enver Abi’yi tebessümle mesud eden bir hatıradır.

81 müftünün yapmış olduğu toplantıya ait bu detay Enver Abi’ye bir şekilde ulaşmış. O toplantıda söylenenlere sadece bir kişi yani sadece babam itiraz etmişti. Ama böyle bir şekilde itiraz olduğunu Enver Abi’ye anlatan babam değildi…

Mahbub Cezâil Güzelsu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir