Enver Abi’li hatıralar (Mehmet Ali Demirbaş – Enver Abi)

 
Sual: Enver abinin sosyal yönünden bahsedildi. Dini yönünden de bahsedilse iyi olmaz mı? CEVAP: O yönünden de bahsedildi. Mesela Sayın Nuri Elibol şöyle dedi: 

(28 Şubat sürecinde Genelkurmay Başkanı, "Enver Beye selam söyle, Türkiye Gazetesi’nin içerisinde irticaî yayınların yapıldığı iki sayfayı kaldırsın! Buradaki yayınlar bizi üzüyor" demişti. Ben de durumu Bizzat Enver Abi’ye aktardım. Bana, "Bizim devletimizle ve ordumuzla kavgamız yoktur. Biz o iki sayfayla insanlarımıza dinimizi öğretmeye çalışıyoruz. Bu gazeteyi de bu iki sayfa için çıkarıyoruz. O iki sayfa kaldırılırsa gazeteyi temelli kapatırız" diye cevap vermişti.) 
Evet, gazete o iki sayfa için çıkarılıyordu. Bizim Sayfa’yı yıllarca yöneten biri olarak, Enver Abimizin, (Gazete bir zarftır. Mektup kısmı Bizim Sayfa’dır. Gazeteyi Bizim Sayfa için çıkarıyoruz. Allah saklasın, spor veya haberler için çıkarmıyoruz) dediklerine çok şahit oldum. 
28 Şubatçılar, Bizim Sayfa’yı kaldırmıştı. Enver Abi’ye, (Türkiye baskısından kaldırıldı, bari Avrupa baskısında devam etse uygun olur mu?) diye teklifte bulunmuştum. Uygun bulmuşlardı. Ama sonra 28 Şubatçılar ona da mani olmuşlardı. Nuri Bey, bir gün telefon etti. (Gayrimüslimlere kâfir demenizden rahatsız olanlar var) diye beni ikaz etmişti. İttihatçılar zamanında gayrimüslimlere kâfir denmesi yasaklanmıştı. O zaman dindar bir paşa, çok üzülerek, (Bundan sonra kâfire kâfir demek yasaktır) diye bir genelge yayınlamıştı. 
Yine yetkili biri, Sohbet köşesindeki dinî yazıları uygun görmeyip yeni bir şekil verilmesi için beni çağırdı. Oradan geçen başka bir yazara, (Sen de gel!) dedi. Onun fikrini de aldı. O arada, (Sohbet köşesine, tinerci çocukların hayatını inceleyen yazı dizisi koyalım) teklifi geldi. Ben hayret içinde kaldım. Daha sonra, birini göndererek, yorulmuş olacağımı, üç beş ay dinlenmemi söyledi. Yani, (İşine son verdim) diyordu. Durumu Enver Abi’ye bildirdim. Enver Abi, Bizim Sayfa’daki dinî yazıların kalkacağını duyunca çok üzülmüş, (Bir daha böyle bir şey olursa hemen bana bildir!) demişlerdi. Bu olay da, Enver Abi’nin dinî yazılara ne kadar çok önem verdiğini, gazetenin asıl maksadının dinî bilgiler olduğunu göstermektedir. (Devamı yarın) 

Mehmet Ali Demirbaş (Türkiye / 26 Şubat 2013 Salı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir