Enver Abi’li hatıralar (Mehmet Cavlı – İş adamı DR. Enver Ören)

 


İlk belli çerçevede dindar çerçevede bir TV kanalı kurduran. Bir çok konularda ilkleri yapan çalışkan iş adamı…    

Rahmetliyi 1996 yılında tanıdım. Erzincan Valisi Rahmetli Recep Yazıcıoğlu bir panel düzenlemişti. Bir kurumun Müsteşar vekili, Yıldırım Akbulut, Dr. Enver Ören, Erzincan Belediye Başkanı ve bazı şirketlerin üst yöneticileri panele gelmişti. Akşam üzeri yemek yiyorduk.   

 

 Enver bey günün yorgunluğundan sonra, benimle başka bir masada  kendi şirket üst yöneticisi ile birlikte görüşmek istedi. “Mehmet bey benim holdingin genel koordinatörü olmanı sana teklif etmek istiyorum.” dedi. “Maaşını sen belirle. Gel birlikte çalışalım.” dedi. Ben “yurt dışına gideceğim efendim.” dedim. Geniş protokol masasına gelince de aynı teklifi bu sefer protokolün önünde tekrar etmişti. Kendisini bir iki gün içinde aramak istediğimi belirttim. 
İki gün sonra kandilini tebrik için aradım. Kararımı sordu.   
Ben de “Efendim ben yurt dışına gitmeyi düşünüyorum. Devletime hizmet etmek istiyorum.” dedim.   
Bazı yatırımlar konusunda fikrimi sordu. Bende fikir ve düşüncelerimi ona arz etmiştim.   
O dönemde kadrosunda değişiklik yapmayı istediği ve bazı maharetler aradığını görmüştüm. Kadrosunda yeni enerjiler ve yeni istikamet arayışları vardı. Bir insan tek başına ne yapabilir ki… Önemli olan doğru ve dürüst olanı yapmak. İyi elemanlarla çalışmak.   
O dönemde özel sektör kamuda yetişen beyinleri transfer ederdi. Kamuda iyi yetişenler vardı. Şimdi aynı durumun söz konusu olmadığı izlenimi veriliyor.   
Bir çok iş adamlarımız bence güvenilen ve çalışan elemanların hasretini çekiyor. Onların işlerinin doğru gittiğine bakmamalı. Çalışan insanların bir araya gelmesi hepsinden önemli. Bazı projeler üretmeli. Beyin ve sermaye birlikteliğini maalesef sevinilecek kadar ülkemizde kuramadık. Bugün ithalata dayalı, yabancı sermayeye bağlı sistemlerin kurulması bir ekonomi için çok yeni.   

İş adamlarımız çok kapalı bir ortamda yaşıyorlar. Çok dar alandalar. Bunu çok açık görmekteyiz. İş adamlarımız bile bir çok eğitimden geçmeliler artık.
Herkesin birçok güzelliklerini ortaya çıkartsak daha iyi oluyor. İş adamlarımızın güzellikleri çok.   
Herkes yaşarken, özellikle kul, millet, din ve devletin hakkını ve hukukunu rahatlıkla ödemesi gerek. Onların sahibi Yaratandır. Her birinin hesabı nihayette nihayetsizdir.

Mehmet Cavlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir