Enver Abi’li hatıralar (Savaş Ay – Sevgiyi “Ören” Ağabeyin Ardından)

 
"Güle güle git" demenin manasız kalacağı bir ebediyet yolcusu Enver Ören. Ömrünü "güle güle" yaşamış bir insan olarak kazındı hafızama. Gülümsemeyi terk etmiş bir yüzle gördüğüm anı bulamadım. Dahası; güleç oluşunun kaynağı "olup biteni" hafife almaktan değil, fıtratına sinmiş bilgeliğiydi.

Eski bir TGRT çalışanıyım mâlum. 1999’dan başlayarak, müthiş bir atak geliştiren, yaptığı transferler, programlar, diziler ve tekmil yeniliklerle reyting devlerine kafa tutmayı başarmış bir kanaldı TGRT. İşte o değişim ve yükseliş günlerinde ben de ekibimle birlikte kadroya katılıp A Takımı’nı taşımıştım oraya. "Acaba yayınlara karışır, ayar vermeye, sansüre, yönlendirmeye çalışır mı" endişemiz 2-3 haftada yok olmuştu. 

KİBİRSİZ VE ‘BİZDEN’ 
Makul ve mantıklı her öneriye sıcak yaklaşan, destek veren, kibirsiz, mütevazı tavırlarla katkılar yapan biriydi. Ona "işadamı, patron, bey" den çok "Abi" tanımlamasının yakışmasının sırrı da buydu işte. Enver Abi’nin her dünya görüşünden ve her konumdan insanın sevdiği biri oluşunun sihrini birkaç anıyla çözmenizi isterim. Bunun en güzel örneklerinden biri kendisi gibi bir başka gönül adamı olan Orhan Gencebay’la olan şu konuşmasıdır mesela. Holding binasındaki odasında zaman zaman yaptığı gibi çoğu sanatçı olan dostlarını davet ettiği bir gündü. Orhan Gencebay ile ben ilk gelen olmuştuk ve diğer konukları beklemekteydik. Bir ara söz Enver Abi’nin sağlığına geldi. Biliyorduk ki 1990’da ABD’de yapılan operasyonla kız kardeşinden alınan böbrek kendisine nakledilen Enver Ören’e, 2006’da ikinci böbrek nakli gerçekleştirilmişti. Çektiği acıyı sıkıntıyı asla ele vermeyen alışılmış güler yüzüyle yanıtladı Orhan Baba’yı. – Çok şükür iyiyim Orhan kardeşim. Garip gurebanın, fakir fukaranın hizmetinde oldukça Allah da kuluna güç veriyor.
Orhan Baba bu sözlerine karşılık verdi hemen: 
-Enver Abi. Çevremde bir çok insan fakir babası oluşun, yardım çırpınışların için sana duacı. 
– Eksik olmasınlar. 
– Diyorlar ki: "Bu Enver kuluna sanki çift yürek vermiş Yaradan. İkisine de iyilik doldurup vermiş hem". 
Orhan Baba lafını bitirince o çok bilindik kahkahasını atan Enver Abi hazır cevaplığı ve mizahçı yeteneğini konuşturdu hemen: 
– Yaradan’a mahcubum vallahi Orhan kardeşim. Çift yürek değil ama herkes gibi bana da çift böbrek verdi. Koruyamadım maalesef. Bana yardım edip böbreklerini verenlerden biri kardeşim biri sadece bir hayırsever. Bu ne demek? Yedi kat el gibi görünenle, öz kardeşin sana aynı değerde yardım edebilir demek. Öyleyse biz de imkânlarımızı öz kardeşimle paylaşır gibi paylaşacağız herkesle.

ALKIŞ SELAMI…
Bir başka unutulmaz anım da Güngören’de A Takımı olarak yapımına önderlik ettiğimiz Şiir Mektebi İlköğretim Okulu üzerine. Dersliklerini asık suratlı ve alışılmış rakamlarla harflerle ayırmak yerine şair isimleriyle adlandırılan bir okulun kurulması, adının da şiir mektebi koyulması fikrimiz vardı. Pek çok ünlü sanatçımız, iş dünyasının devleri ve hayırsever yurttaş kararınca gönüldaş olmuştu bu okulun yapımına. Yine de istenen rakama ulaşmakta güçlük çekiyorduk ki ta Amerika’dan canlı yayına bağlanıp "Ben her şeyden önce bir eğitimciyim. Stüdyodaki sanatçı kardeşlerimin, Sibel Can’ın, Mahsun Kırmızıgül’ün, Gülben Ergen’in ve diğer dostların yürekten çabasını ağlayarak seyrediyor ve gurur duyuyorum. Ricam okulun yapım bütçesi için geri kalan bölümünü ödememe izin vermenizdir. Bunu sizden öğretmen Enver olarak rica ediyorum" sözleri alkışlarla selamlanmıştı. 

Başta da söylediğim gibi zaten hep güldüğün için sana güle güle demiyorum Enver Abi. Yattığın yerin kalbin kadar ferah, aydınlık, güzel olmasını dilerim…

Savaş Ay 
(Sabah / 24 Şubat 2013, Pazar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir