Enver Abi’li hatıralar (Sefa Koyuncu – Türkiye’nin Enver Abi’siydi)

 
TGRT Haber televizyonunda sevgili Enver Abi’mizin vefâtı dolayısıyla yayınlanan özel programı izliyorum. 
Fuat Kozluklu’nun sunduğu programa her kesimden bağlanarak taziyelerini iletenler, Enver Abi ile ilgili düşünceleri ve hatıralarını da anlatıyorlar. Canlı yayına bağlananların söylediği güzel sözlerden de anlıyoruz ki, o sâdece İhlâs câmiasının değil butün Türkiye’nin Enver Abi’sidir. 
Efendim, nasıl olmasın ki, Enver Abi’nin 74 yıllık ömrünün her anını bu ülke ve insanlık için çırpınarak geçirdiğine şâhidiz. 
-Herkes şâhit! 
Türkiye; bugün dünyaya örnek bir maddi, ma’nevi değişim ve gelişim gösteriyorsa bunun temeline ilk harcı koyan Enver Abi’dir. 
70’li yıllar Türkiye’sini yaşayanlar bilir. 
Ülke çapında terör ve anarşi kol geziyor. 
Sendikalar, işçiler ayakta, üniversiteler anarşi yuvası hâline gelmiş… 
Sağ-sol kavgasına tutuşan ülke, iç savaşın hatta bölünmenin eşiğinde… 
Enver Abi’nin işte o yıllarda kurduğu Türkiye gazetesi, aşırılıklardan uzak yayın politikasıyla ülke için yepyeni bir ufuk açıyor. 
80’li yıllardan itibaren gazete ile birlikte hediye ettiği eşsiz kültür yayınları ile de ülkede huzurun çimentosu oluyor. 

GÖRÜNCE HAYRAN OLDUM 

Türkiye gazetesini ve Enver Abi’yi hasbelkader o yıllarda hatta daha önce (1968) muhterem ortaokul fen bilgisi öğretmenim Osman Karabıyık vesilesiyle tanımakla şereflendim. Güler yüzünü her görenin, tatlı dilini her dinleyenin olduğu gibi, Anadolu’dan Cağaloğlu’na gelip ilk gördüğümde Enver Abi’ye hayran oldum. Geçen zaman zarfında yaşadığım ve gördüklerimle bu hayranlığım daha da arttı. 
Gerçekten de, biz, Anadolu’nun yazları çok sıcak, kışları çok soğuk ve sert geçen ikliminde yetişip genellikle asık çehreler görmeye alışanlar için Enver Abi’nin güler yüzünü görmek, sohbetini dinlemek farklı bir gezegene adım atmak gibiydi. 
-Enver Abi’yi her dinleyen "Anadolu çocuğu"nun aklı İstanbul’da kalırdı. 
Benim de aynen öyle oldu. 
Sık sık İstanbul’a gelip Enver Abi’yi dinledim. Nihayetinde tamamen İstanbul’a yerleştim. 

SÂYESİNDE ÇAĞ ATLADIK 

Enver Abi’nin, Anadolu insanını teknolojiyle tanıştıran, Türkiye’ye çağ atlatan kişi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hemen her eve giren İhlas şofbenler, mutfak robotları vb., Enver Abi’den önce, ülkenin lüks semtlerinde bulunur ya da Almanya’dan getirilir ve sâdece şehirlerde elit kesim tarafından kullanılabilirdi. Yaygın pazarlama ağı ve kolay ödenebilecek taksitlerle Anadolu insanı, Enver Abi sâyesinde lüks bonyo şofbeni ve elektrikli mutfak aletleri yüzü gördü. 
Aynı şekilde Enver Abi, gösterdiği ödeme kolaylığı ile otomotiv ve konut sektöründe de Anadolu insanına statü atlattı. 
Kendimden bir misâl vereyim; İstanbul’da hâlen oturduğum ev doğal gazlı ve tabandan ısıtmalı. Enver Abi’nin ilk yaptığı inşaatlardan İhlas Yuva’da. Anadolu’da iken böyle bir konforu rüyada görsem inanmazdım. Ancak, Enver Abi’nin gösterdiği ödeme kolaylığı ve tolerans sâyesinde bu imkâna sahip oldum. Senetlerimi işçi maaşıyla ağır aksak ödedim. 
Sâdece ben mi? Hayır, hayır! Binlerce, yüz binlerce "Anadolu çocuğu" aynen benim gibi, Enver Abi’nin sunduğu kolay ödeme imkânları sâyesinde otomobil, lüks daire hatta villaya kavuştu. 
Enver Abi dehâsı, çalışkanlığı ve azmiyle, uzun yıllar hor görülen Anadolu insanını ülkenin gerçek efendisi yaptı. 
Nitekim, TGRT Haber televizyonundaki özel programa katılanlar da bütün bunları hatta daha fazlasını dile getirerek, o hepimizin Enver Abi’siydi diyorlar. 
-Mekânı cennet olsun!.. 

Sefa Koyuncu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir