Enver Abi’li hatıralar (Serdar Arseven – Rahmetli Enver Ağabey Allah Rahmet Eylesin)

 
Bir süre patronluğumuzu yaptı. Ben o zamanlar Türkiye Gazetesi’nin Genel Yayın Danışmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş hocamla birlikte çalışacaktım. Rahmetli Enver Ören’le konuşmuşlar. Enver Ağabey, “Ciddi ve çalışkan bir genç. Zeki de…” demiş. Nevzat Yalçıntaş Hocam’la benim “haber” işlerine destek vermem konusunda anlaşmışlar. Epeyce haberimiz çıktı o bir yıl boyunca; verimli çalıştık. Denirdi ki, “Enver Ağabey statükoyu sorgulayan haberlerden pek hoşlanmaz.” Öyle değilmiş; “Köhne düzeni” sorgulayan, birçok haberimiz manşetlerden girdi. Rahmetli Enver Ören de bu haberlerden dolayı bizzat teşekkür etti. Yalçıntaş Hocam, “Allah razı olsun evlat, yüzümü ağarttın” dedi.
Daha sonra, Akit camiasından teklif geldi. “İstihbarat Şefi” olarak çağırıyorlardı. Hem Rahmetli Enver Ören’den hem de Nevzat Yalçıntaş hocamdan izin istedim. Her ikisi de, “Müslümanlar bir vücudun azâları gibidir. Bu gazete de yeni çıkacak gazete de bizimdir. Bu milletindir. Bu milletin değerlerini savunmak için vardır. Yolun açık olsun” dediler. “Bu kapı sana her zaman açıktır!” demeyi de ihmal etmediler. Allah her ikisinden de razı olsun.
Rahmetli Enver Ören, yüreği sevgiyle dolu bir insandı.
Her insan gibi sevenleri de vardı sevmeyenleri de… BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin anlattığı ilginç bir sahne var… Eski Sağlık Bakanlarından müteveffa Yıldırım Aktuna’ya (bakan olmazdan hayli zaman evvel) Türkiye gazetesi muhabiri yanaşıp soru yöneltmek istemiş… Yıldırım Aktuna, “Hangi gazete?” diye sorunca muhabir “Türkiye gazetesi efendim” karşılığını vermiş… Aktuna’nın dediği: “Ha o gazete, dinci gazete!..” Bakış böyle… 
Sonra sonra, Yıldırım Aktuna Sağlık Bakanı oldu… Ben de Türkiye gazetesi adına röportaja gittim… Yıldırım Aktuna, uzun uzun Enver Ören’in ne kadar değerli bir insan olduğunu anlattı. “Böyle bir adamla birlikte çalıştığın için çok kısmetlisin!” bile dedi.
Cenab-ı Allah’a duamız; merhumun kabri Cennet bahçelerinden bir bahçe olsun. Malûm; Rahmetli Enver Ören bazı olumsuzluklardan dolayı büyük sıkıntı içine girmişti. Gördüğümüz kadarıyla, o sıkıntı bugün için artık sözkonusu değil… Hak sahiplerine haklarını iade etmek, mirasçılarının ve sorumluluk verdiği diğer dostlarının üzerine vazife. Aman ihmal edilmesin.
Enver Ören Ağabey, büyük hizmetlerde bulunan bir Müslüman. Bazı okuyucularımız, işe Türkiye gazetesi ile başlamışlardır. O gazetenin aksiyonunu yeterli bulmadıklarından dolayı Akit’e geçmişlerdir. Türkiye gazetesi, bazı dostlarımız için Akit ruhuna götüren köprü işlevi görmüştür. Ayrıca bugün zevkle okuduğumuz, mücadelesine büyük saygı duyduğumuz, hepimizin yetişmesinde büyük emekleri bulunan Hasan Karakaya ağabey gibi bir değerimizin bugünlere gelmesinde, Enver Ören ağabeyimizin de katkısı vardır. Kıymetli Mustafa Karahasanoğlu ağabeyden sonra en büyük katkıyı sağlayan Enver Ören ağabeydir.
Enver Ören ağabey, değerlerimizin önce ayakta kalmalarında sonra yürümelerinde ve sonra da şimdi olduğu gibi koşmalarında pay sahibi olmuştur. Allah taksiratını affetsin. Büyük hizmetlerinden dolayı Allah razı olsun.


Serdar Arseven 
(Yeni Akit / 24 Şubat 2013, Pazar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir