ESKADER’de Dîvanyolu Dergisi Toplantısı


 

 
Divanyolu Dergisi toplantısında, liseli ve üniversitelilerle birlikte inanılmaz bir gece yaşadık.

Eskader'in Cağaloğlu'nda her hafta düzenlediği kültür sanat toplantılarının bu haftaki konuğu Divanyolu Dergisi ve  Muammmer Erkul'du. 

Geçtiğimiz ay 9. sayısı çıkmış olan dergimiz hakkında  keyifli bir sohbet gerçekleşti. 
İlyas Dirin'in yönettiği toplantıda konuşmacı Muammer Erkul'du fakat Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Ünal Bolat, Mehmet Nuri Yardım, Cafer Vayni gibi edebiyat dünyasında tanınan isimler ve ayrıca derginin genç yazarları da görüşlerini söylediler.
Toplantıya liseli ve üniversiteli gençlerin ilgisi çok büyüktü. 
Özellikle Divanyolu Dergisi'nin alt grubu olan ve Kandilli Kız Anadolu Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu "Divanyolu Maviler" gençlik grubu, toplantıya bütün desteğini vermişti.
Bu günün ehemmiyetini özellikle vurgulayan Muammer Erkul; "dergi çıkarmanın, insan inşa etmek işi" olduğuna, bu işi ülke insanlarına karşı bir borç olarak gördüğüne ve herkesin bu konuda aynı duyarlılığı göstermesi gerektiğine sıklıkla değindi. 
Görüşlerini bildiren misafirler ise "Divanyolu hepimizin yoludur ve her istasyonunda yeni insanların katıldığı geniş, sıcacık bir yolculuktur" dediler. 
Her yaştan insanı ve özellikle de gençleri aynı çatı altında buluturan bu toplantının sonunda okuyucular, dergilerini yazarlarına imzalatma fırsatı da buldu.
İLESAM İst.Şb. Başkanı Cafer Vayni: "İyi ki bu toplantıya katılmışım, böyle bir toplantıya bunca genç insanın gelmesi kolay rastlanır şey değil" derken, ESKADER kurucusu Mehmet Nuri Yardım ise kapanış konuşmasında; bunca yıldır yapılan ESKADER toplantılarının en ilginç ve heyecanlısının yaşandığını vurguladıktan sonra, söylediği şu slogan dikkate değerdi: "Divanyolumuz açık olsun!"
Biz de diyoruz ki: Divanyolu, bitmeyecek bir kültür yoludur. Hepimiz bu yolculuğun içindeyiz ve de bu yola devam edeceğiz. 
Bir misyonumuz var ve buna yürekten inanıyoruz. 
"Divanyolumuz açık olsun!"
Daha detaylı haber, Dîvanyolu Dergisi 10'uncu istasyonda…
 


Fatih Sultan Mehmet Han'ın Divanyolu'ndan geçerek…
Ayasofya'nın kapısına gelip, çaresizlik içinde dua ederek ölümü bekleyen Bizans halkına "Hepiniz özgürsünüz!" dediği o muhteşem sahneyi anlatırken…


Herkesin bayram tatiline gittiği bir vakitte, toplantıya gelmeyi tercih eden vizyon sahibi insanlar.


Klasik ve durağan kültür toplantılarının aksine, çoğunluğu genç ve heyecanlı dinleyiciler.


Ön sıradakiler Ahmet Dur, Mehmet Nuri Yardım, Yusuf Dursun, Bestami Yazgan, Ünal Bolat…


Divanyolu Maviler grubundan Ülkü Mahbube Akkoyunlu…


Dergiler ve dergicilik konusunda uzman ve aynı zamanda toplantıyı yöneten İlyas Dirin…


Hatıra pozları…


Hatıra pozları…

 

 

Haber ve fotoğraflar: Elif Sabah

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir