Geleceğini biliyordum [22 Ekim 1999 Cuma]

Geleceğini biliyordum

Merhaba Muammer Abi,
Kusura bakmayın, yazdığınız yazılarla bizi kendinize o kadar yaklaştırdınız ki size abi diye hitap etmeyi seçtim. Aşağıdaki hikaye 1. Dünya Savaşı’ndan kalma gerçek bir anekdottur. Beğeneceğinizi umuyorum.
Sağlıcakla kalın.
Celal Ünver

Savaşın en kanlı günlerinden biri. Asker, en iyi arkadaşının az ileride kanlar içinde yere düştüğünü gördü. İnsanın başını bir saniye bile siperin üzerinde tutamayacağı ateş yağmuru altındaydılar. Asker teğmene koştu. “Teğmenim, fırlayıp arkadaşımı alıp gelebilir miyim?” Delirdin mi? der gibi baktı teğmen. “Gitmeye değer mi? Arkadaşın delik deşik olmuş. Büyük ihtimalle ölmüştür bile. Kendi hayatını da tehlikeye atma.” Asker ısrar etti. Teğmen “Peki” dedi. “Git o zaman.” İnanılması güç bir hadise… Asker o korkunç ateş yağmuru altında arkadaşına ulaştı. Onu sırtına aldı, koşa koşa döndü. Birlikte siperin içine yuvarlandılar. Teğmen, kanlar içindeki askeri muayene etti. Sonra onu sipere taşıyan arkadaşına döndü. “Sana değmez, hayatını tehlikeye atmana değmez, demiştim. Bak haklı çıktım. Bu zaten ölmüş.” dedi. “Değdi teğmenim” dedi asker. “Nasıl değdi?” dedi teğmen. “Bu adam ölmüş görmüyor musun?” “Gene de değdi komutanım. Çünkü yanına ulaştığımda henüz sağdı. Onun son sözlerini duymak dünyaya bedeldi benim için.” Ve arkadaşının son sözlerini hıçkırarak tekrarladı teğmene: “Jim!.. Geleceğini biliyordum”.. demişti arkadaşı… “Geleceğini biliyordum!…”

Yazar dostum Hülya’nın kitaplarından bahsetmiş miydim hiç size?.. Bahsetmiş olmalıyım. Özellikle “kadın” konusunda okuyabileceğiniz denemeleri var. Tavsiye ederim. Son mektubunu sizinle paylaşıyorum:
Sevgili Sevgi Avcısı;
İyi şeyler arayan ve iyi şeylere ulaşmaya çalışan herkes iyidir. Çünkü, insanın kıymeti aradığı şey kadardır. Sen bir sevgi avcısısın. Ama bilirsin, balıkçılar denize ağ atar, bazen ağa balıklardan başka çakıl taşı, yosun, midye kabuğu, pet şişe, tahta parçası da gelir. Balıkçıya düşen, ağı lüzumsuz şeylerden temizlemek, balıkları almaktır. Önemli olan en iyiyi talep etmek ve ona ulaşmaya çalışmak. Elinden gelenin en iyisini yaparsan, sonuç ne olursa olsun, en iyiye ulaşmak için yapılmış olacaktır.
Güzel bir bahçe dizayn edecekleri zaman, güzel çiçeklerin yanına irili ufaklı taşlar da koyarlar. Güzellerle çirkinler her yerde yan yanadır. Çünkü çirkinin çirkinliği, güzelin güzelliğini artırır.
İyi yürüyüşler dostum.
Hülya Kartal

———————————————————

E-MAİL KUTUSU
Şikayet
Kimden: Erken Sasmaz erkans@prnet.com.tr
Kime: İhlas@ibm.net, fuat.bol@ihlas.net.tr, mnecati@ihlas.net.tr, selin@ihlas.net.tr, omerozturkmen@ihlas.net.tr, sevinc.cokum@ihlas.net.tr, muammer.erkul@ihlas.net.tr.
Tarih: 23 Ağustos 1999 Pazartesi 18:14
Saygıdeğer Türkiye Gazetesi yazarı, öncelikle hepimize geçmiş olsun diyerek hayırlı günler diliyorum. Benim ismim Erkan Şaşmaz. Özel bir şirkette sistem yöneticiliği yapıyorum ve yaklaşık 20 senedir İstanbul-Sarıyer’de yaşıyorum. Bu e-maili atmayı kendimde görev olarak hissettim çünkü benim yerimde olan bütün bilinçli kişiler bunu yapardı. Olay şöyle gelişti:
Bundan yaklaşık 5 yıl önce Türkiye Gazetesi, Çırçır Suyu Sarıyer’de bir sebil su yeri açmıştı. Biz Sarıyer halkı açılan yerden bu zamana kadar ihtiyaç duyduğumuz her zaman, oraya giderek su ihtiyacımızı karşılıyorduk.
Dün tekrar evdeki insanlara temiz bir su içirmek için bidonları elime aldım ve her zaman su almaya gittiğim yere gittim. Oraya ulaştığımda olmadık bir şeyle karşılaştım. Çeşmelerinden devamlı gürül gürül su akan yer, olması gereken yerinde yoktu. Yerlerinden sökülmüştü. Çok üzülmüştüm ama hemen dikkatimi yan tarafına para karşılığı su satan yer çekti. Üzüntüm bir anda sinire dönüşmüştü. Olayın ne olduğunu hemen anladım. Böyle zor durumlarda zaruri ve hayati bir ihtiyaç olan suyu nasıl parayla satarlar, hem de kısa bir süre önce devamlı akan bir yerden?..
Korkarım ki gelecekte İstanbul’da deprem olsa o su satan yer Adapazarı’nda olduğu gibi küçük bir suyu 2 milyona satacaktır. Bu durum beni ve o kısım halkı çok rahatsız etti.
Sizden ricam bu konuyu ele almanız ve ilgilenmeniz. Öncelikle o çeşmeyi Türkiye Gazetesi yaptırdı. Ve bu durum çoğu yer için örnek olmamalı. Ayrıca yaptığım gözlemde kişinin kanuni yollardan çalışmadığı verisine ulaştım. Yazdığım bu e-maili okuduğunuz için size gönülden teşekkür ederim.
Erkan Şaşmaz
(Not: Erkan bey ve bölge halkı bu yazıyla beraber yetkili makamlara başvurabilirler… Kanuna aykırı bir durum var ise düzeltileceğinden zaten eminim…

Şiir
Bir şey var içimde
Bir şey var içimde
Dudaklarıma kadar gelen,
Ve sana söylenmesi gereken
Bir şey var içimde

Bir şey var içimde
Beni sana, seni bana bağlayan
Seni bana, beni sana anlatan
Bir şey bu:
SEVGİ, SEVGİ VE SEVGİ
Hüsnü Kalkan-Malatya

Nihal
20 Ekim 1999
23:26:29
63. gün ve nihayet eve girdik. Korkumuz az buçuk azaldı. Ayrıca hasta olduk dışarda… Mahallede üç-beş kişi evinde kalıyor. Çok mutluyum! Üşümeyeceğim, yatağımda rahatça…
23:34:19
…sağa-sola dönebileceğim! Mutluyum, mutluyum!.. Eğer evin ne demek olduğunu anlamak istiyorsan; bir hafta dışarda yat ve tüm ihtiyaçlarını terket. Hakikaten, ne lüks…
23:46:03
…yaşıyormuşuz diyeceksin. Sadece tekrarını yaşamaktan korkuyorum. O zaman asla eve giremem. Ben o korkuyu yaşamaktan korkuyorum. Yaptığımız, söylediğimiz her şeyin…
23:50:14
…saçma olduğu anı yaşamak istemiyorum. Bunu anlatabilmeyi isterdim. Ama beceremiyorum. Ne söylersem yetersiz çünkü.

(Yaklaşık iki saat sonra Adalar depremi oldu…63 günün ardından yetmiş-seksen kişinin toprağa karıştığı sokaktaki evlerinde bir gece geçirmeye niyet eden Nihaller’in bulunduğu İzmit’e tesiri ne kadar oldu bu sarsıntının, bilmiyorum… İstanbul civarındaki on milyon insan sokağa fırladı… Ben Nihal’den şu ana kadar haber alamadım…)

Stoplayanlar
Burak Kara-Kastamonu/Ağlı, Sadık Girgin-Konya, Sevi Dargın-G.Antep, Muzaffer Yalgın-İzmir, Ahmet Karatay-Denizli, Senem Ateş-Manisa, Betül Tutan-Manisa, Muzaffer Yalgın-Çamdibi/İzmir, Nurhayat Turgut-Malatya, Nezahat Çalışkan-İzmir,

Stop
Muammer Erkul
22 Ekim 1999 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir