Çekirge Çetin romanının tahlili

Çekirge Çetin romanının tahlili 

Ben bu kitabı ilk gördüğümde önce arka ve ön kapağını inceledim. Harflerin yazı stili resimler ve kitabın arka kapağındaki yazı dikkatimi çekti. Hemen kitabı okumaya başladım bir süre sonra sıkıcı gelmeye başladı bana. Kitabı bıraktım elimden ve başka işlerle uğraştım. Çünkü ben sadece eğlenceli ve dikkatimi çeken kitapları okurum. Belki de bu kötü bir şey! Ertesi gün Çekirge Çetin’i tekrar okudum. İlerlemeye başladıkça daha çok okuyasım geldi. Kitap hakkında yanılmışım çok bilgi verici ve eğlenceliydi. Çekirge çetini kendim gibi gördüm. Ondan biraz daha büyük olsam da J Özellikle teessüfe  teneffüs demesi çok komiğime gitti. Bende küçükken bazı kelimeleri olduğundan farklı söylermişim.  Bence çekirge çetin hem çekirge gibi hem de farkında olmadan komiklik yapan bir çocuk.

Daha da ilerledim kitapta. Hortu Köyü, Sivrihisar, Akşehir  vb. ilçe ve köyler dikkatimi çekti bu kez. Sivrihisar’ın Eskişehir’in ilçesi olduğunu, Nasreddin Hoca’nın Hortu Köyü’nde  doğduğunu ve Akşehir’de öldüğünü biliyordum ama kitaptaki kadar fazla değildi aklımdaki bilgiler. Çekirge çetinle beraber bende görüyor ve geziyor gibiydim oraları. Arada bir rastladığım çizimler ile de hayal ediyordum oraları. Kitabın içine girdim sanki. Ama benim için kesinlikle çok okuyan değil çok gezen bilir. Tabii bu kitaptan birçok bilgi aldım bu ilçe ve köyler hakkında  ama bunlar yeterli değil benim için. Oraya gitmeyi istiyorum artık. Çekirge Çetin gibi oraları gezip görmek istiyorum. Kitaptan aldığım onca bilgi olsa da oraların halkının ağzından dinlemek istiyorum birde. Aslında oraları gezmek fikri de çekirge çetini okuduğum için geldi aklıma. Bir yandan okuyanda iyi biliyor olabilir. Bu çok kafa karıştırıcı bir şey bence.


Kısacası bu kitap beni hem eğlendirdi hem de bilgilendirdi. Umarım bu kitabın devamı da çıkar. Okumayı dört gözle bekliyorum. Acaba bundan sonraki kitapta nereye gidecekler ve ailecek mi gidecekler çok merak ediyorum. Bu sefer ailecek gitmek istiyor aslında Çetin’in babası, ama Çetin’in dayısı da ”bir dahaki sefere bir yere gidersen Çetin’i götür kardeşimi de yine bize bırakırsın” demişti. Bence ailecek gidecekler. Ben en çok Çanakkale’ye gitmelerini istiyorum…


Rukiye Altan


.

------------------------------------------------- 

Çekirge Çetin sitesi: 
http://www.cekirgecetin.com/

Sipariş linki:
http://cekirgecetin.com/?page_id=49 

 


HEADER

Hicran Seçkin28-07-2013 03:39#1
Ellerine, yüreğine sağlık sevgili Rukiye Altan:)

H. Seçkin
Alıntı

Yorum ekle

Yorumlarla ilgili bilgilendirmeyi göster


Güvenlik kodu


Yenile