Şaşıralım hadi! [29 Ocak 2009 Perşembe] 27 Ocak 1299’a...                            


Büyük
İskender Makedonya’dan çıktı; Tuna’dan Nil Nehrine ve Hindistan’a kadar yayılan öyle bir imparatorluk kurdu ki, sevenleri 2332 yıldır hâlâ bu fetihlerle avunurlar.
Bu imparatorluğun ömrü kaç yıldı biliyor musunuz? 13 yıl!..
Hun Türklerinin Avrupa’ya da diz çöktüren, en bilinen hükümdarı (395 doğumlu) Attila’dır. 434’te kurduğu imparatorluk kendi ölümünün hemen ardından dağılıverdi.
Hükümdarlığının ömrü 19 yıldı!..
Tarihin yazdığı en geniş topraklardan birine sahip Cengiz Han’ın, 1206’da kurup büyük bir hızla genişlettiği Moğol İmparatorluğu ise, babalarının ölümü üzerine oğulları arasında paylaşılıverdi.
21 yıl hüküm süren Cengiz’in şimdilerde Moğolistan’da Asya kıtasının gördüğü en büyük heykeli yapıldı ve bugünkü Moğollardan bile onu tanrı bilenler var!.. Kuruldukları gün doğmuş eşekler kadar bile yaşamamış olan bu ve benzeri imparatorlukların mirasçısı Makedonlar, Macarlar, Moğollar vs. kendi tarihlerini oluşturmuş olan bu devletleri nasıl hâlâ büyük bir saygıyla, gururla, sevinçle anıyorlar farkında mısınız?..
E ansınlar; ataları, tarihleri, kendi hikâyeleridir; hatırlayıp, sevinsinler...
İyi de, gecenin bir yarısı, bunca tarih atlası karıştırarak; gurur duyulan bu imparatorlukları hatırlayasınız diye mi yazdım bu yazıyı? Elbette hayır!
Şunun için yazdım:Anadolu, Arabistan, Afrika...
Bütün Akdeniz, Adalar Denizi ve Karadeniz...
Avrupa, Asya ve Rusya topraklarında tam 20.000.000 (yirmi milyon) kilometrekarelik alana yayılmış...
Şefkat ve adalet eliyse uzak doğudan Amerika kıtasına kadar uzanmış...
Ve tam 623 (altı yüz yirmi üç) yıl yaşamış olan şanlı Osmanlı İmparatorluğumuzun KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ (27 Ocak 1299) yani iki gün önceydi.
Hatırlayanınız/hatırlatanınız oldu mu?..Stop
Muammer Erkul
29 Ocak 2009 Perşembe

 

________________________________________________________ 
 NOT:  Ben size söylemezsem bunları...
Ve siz sevdiklerinize söylemezseniz, anlatmazsanız, aktarmazsanız; hangi yüzle bakarız bir gün torunlarımızın yüzüne?
Ve onlar, bizden duymaları gereken bilgiler yerine acaba o gün kimlerden ve neler duymuş olurlar?
Lütfen, size gelen potayı dağıtın,
veya yukarıdaki adresi kopyalayıp kendi adreslerinize aktarın...HEADER

Guest30-01-2010 20:53#20
Allah'ın adaletine, zamanın adaletine inanmak lâzım... Şimdi unuttuğumuz tarihimizi hatırlamayı Allah nasip eder mi; avare geçmiş bunya yıl sonra?
Alıntı
Guest30-01-2010 09:06#19
NOT: TAKVİM YAPRAĞININ ÜSTÜNDE YAZILIYDI ŞİMDİ GÖRDÜM.
Alıntı
Guest30-01-2010 09:02#18
Kör olduğumu biliyordum ama sağır olduğumu yeni öğrendim. Duy beni ey yalnızlık duy beni!..
Biz nelerle uğraşıyoruz atalarımız neler yapmışlar. Dünyanın dört bir yanına adalet dağıtan atalarımız şimdi adalet terazizisini yanlış tartanları görseydi ne yaparlardı acaba... Adalet terazisini yanlış tartanlar yarın Allah'ın terazisinde ne yapacaklar acaba!.. Sahi komşumuzun yeni aldığı arabanın rengi neydi rengi...
Alıntı
Guest29-01-2010 19:41#17
Abim yine çok güzel yazmışsın ellerine ve yüreğine sağlık...
Alıntı
Guest29-01-2010 14:47#16
Nefis bir yazı, bir solukta okudum.
Eline sağlık abi...
Sevgiler,
İbrahim...
(Belki anımsarsın abi, Göztepe Nesrin sokaktan İbrahim:) )
...
[Vaay, İbrahim çok sevindim. Bana mail yazar mısın?.. M:)]
Alıntı
Muammer Erkul29-01-2010 01:11#15
Tekrar tekrar hatırlamak lazım bazı günleri. Çünkü bizi bunlar bir arada tutar! Öyle değil mi?
Alıntı
Muammer Erkul01-02-2009 12:44#14
Eline, diline, yüreğine sağlık.

RESUL [29.01.2009 11.00]
Alıntı
Guest31-01-2009 14:51#13
Toplum olarak ne yazık ki tarihimizi unuttuk; daha doğrusu unutturulduk. Neden okumuyor, araştırmıyor ve ecdadımızla iftihar edemiyoruz? Bunun cevabını sormakda fayda var!.. Sayın üstat yazınızla hisleri uyandırdığınızı tahmin eder, daima başarılı olmanızı dilerim. Tüm ecdadımız nur içinde yatsınlar...

MEHMET KÂMİL TOKER
Alıntı
Guest29-01-2009 12:05#12
Ne yalan söyleyelim 27 Ocak 1299 tarihini unuttuk hepimiz. Ama şahsen ben "OSMANLI" dediğimde veya denildiğinde tüylerim ürperiyor, gözlerim doluyor. Allah onların tamamından razı olsun. Onlar kıyamete kadar akıllarda kalacaklar. Ölmeyecekler. En azından benim için...

SAMET AĞIR
Alıntı
Guest29-01-2009 12:03#11
Tarihimizi ve kültürümüzü Osmanlı'dan tecrit etme politikasının ve bu yöndeki yoğun faaliyetlerin sonucu olarak çok da yadırganmaz.

Y. BAYEZIT BAŞAL
Alıntı
Guest29-01-2009 04:09#10
Eh be hocam biz vefasızlığımızı kabul ediyoruz, ama siz bari hatırlatıp bizleri böyle durumlarda uyarsanız. Ben öğretmenim sınav olup bittikten sonra öğrenciye keşke kağıda şu cevabı yazsaydın iyi not alırdın demiyoruz...
.....
[CEVAP: Peki bir öğretmen sınav sorusunu 363 gün önceden verse iyi olur mu?.. Dinleyiniz: Önümüzdeki 27 Ocak Osmanlı Devleti'nin kuruluş günüdür. Şimdiden hazırlık yapınız! :-) Muhabbetle M.E.]

SADIK
Alıntı
Guest29-01-2009 04:03#9
Aynı gün şair Nabi vefat etmiş ve ben doğmuşum... Nasıl unutulur... Hem böyle şanlı bir günde başka kaç kişi doğmuştur ki :-)) Nasip hemşerim nasip!

ACAR KIZ
Alıntı
Guest29-01-2009 04:00#8
Ya unutmuştum ben de... İnanamıyorum. Şimdi herkese göndereceğim bu yazıyı. Ve eminim herkesin benim gibi tüyleri diken diken olacak!.. Bir de damarlarımızdak i asil kanla övünür dururuz... Bizim kanımız çoktan asaletini unutmuş!..

ZELİHA
Alıntı
Guest29-01-2009 03:59#7
Türkiye'nin "yeraltı zenginlikleri" son zamanlarda gündeme öyle bir yerleşti ki hangi kanalı açsak yapılan kazılarda bilmem şu ilçede şu kadar el bombası, şu kadar mermi derken kendi tarihimizi unuttuk!
Hepsi birer velî olan padişahlarımızı , onların kurdukları Cihan Devletini unuttuk. Kimbilir daha neleri unuttuk, unutturulduk bu karmaşada, RABBİM UYANDIRSIN!..
Allah razı olsun canım abim, böyle okuyunca yazınızı içim burkuldu, utandım.
Cihana sulh [ve nizam] veren bir devletin torunlarıyız ve sadece seyrediyoruz!
Rabbim yar ve yardımcımız olsun..
Selam ve dua ile...

GELİNCİK
Alıntı
Guest29-01-2009 03:55#6
Her biri ayrı bir değerde olan Osmanlı padişahları(ata larımız)tarih kitaplarında okullarda öyle büyük iftiralarla anıldı öyle farklı kişilikler olarak beyinlere işlendi bunun vebalini kim yüklenecek! Gençler atalarını tanımıyor, tanımak için çaba harcamıyor... Bir Fatih Sultan Mehmet Han'ın yağtığı güzellikler, yazıda adı geçen büyük İskender, Atilla ve Cengiz hanın toplam yaptıklarına bedeldir. Onlar fethettikleri yerlerdeki insanları perişan etmiş, Osmanlı ise başında taşımıştır, bizler onların torunları olarak onların yaptıklarının zerresini yapamıyoruz. Tek bir örnek yazayım: Osmanlı zamanında "sadaka taşları" vardı alan veren birbirini görmüyordu ya şimdi fakir fonlarında herkes kapı önünde (çok az kişi hariç) ne alanın umurunda ne verenin. Biz onlarla birlikte çok güzel meziyetlerimizi kaybettik ve hala da kaybediyoruz...
OSMANLI BENİM ATAM ŞÜKREDİYORUM Kİ BU HEP BÖYLE KALACAK. ONLARIN TORUNLARI OLMA ŞEREFİNİ KİMSE ELİMDEN ALAMAYACAK... UMARIM ÖNÜMÜZDEKİ 27 OCAKLARDA HERKES KÖKÜNÜ ATALARINI VE ÜZERİNDE BULUNDUĞU DEVLETİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ, BU TOPRAKLARIN KİMLER TARAFINDAN HANGİ GÜÇLÜKLERLE ALINDIĞINI HATIRLAR VE DÜNYANIN HAYRANLIK DUYDUĞU ATALARINI HATIRLAR...

SEVİL
Alıntı
Guest29-01-2009 03:51#5
Sürekli internette dolaşır, haberlerde görürüz bazı videoları, spiker halkın arasına karışır sorular sorar. "Şu kim? bu kim? Şunu tanıyor musunuz?" gibi sorular. Bir çoğumuz görmüştür; bugüne kadar gelmiş Cumhurbaşkanlar ımızın (en son olan daha dahil olmak üzere) bir çoğunu bilmeyenleri, Atatürk'ün doğum-ölüm tarihini bilmeyenleri, Cumhuriyetin ne zaman kurulduğunu bilmeyenleri... uzatmak mümkün, bunun gibi vatandaşlarımız ın olduğu ülkemizde belki de ecdadımızın 623 yıl hüküm sürmüş (Ve uzun bir dönem 3 kıtaya hükmettiği), şimdi bile bir çok ülkenin örnek aldığı politikaya sahip olan Osmanlı Devleti'nin ne zaman kurulduğunu hatırlamak maalesef kolay olmasa gerek...

VELİ ÖRS
Alıntı
Guest29-01-2009 03:49#4
Ben takvimde gördum. Her günün özelliğini yazarlar ya, ve hatta evdekilere söyledim "vay beeee kaç yüz yıl yaşamış koskocaaaa bir imparatorluktan geliyoruz, ne gurur verici bir şey" diye... Ama takvime bakmış olmasaydım acaba hatırlar mıydım? Çok yazık!..

SEDA
Alıntı
Guest29-01-2009 03:44#3
Yüce Türk Milleti tarih boyunca 16 büyük devlet kurmuştur; 17. sırada bulunan Türkiye Cumhuriyeti de 86 yıldır devam etmektedir. Geçmişte bilinen özellikleri sayesinde ilelebet de payidar kalacaktır. 2050 senesinde ne olacağımız şimdiden belli değil mi? Bu anlamda bizler geçmişimizi ve geleceğimizin de ne olacağını iyi biliyoruz. Osmanlı Devleti kuruluşundan 154 yıl sonra İstanbul'u fethederek ortaçağı kapatıp yeniçağı başlatmış ve bunu dünya tarihi kabul etmiştir.
Bu gelenek bizim özümüzde vardır. Kimse bunu unutmuş değildir. Yüce Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde hedeflerimizin doğrultusunda büyümeye devam edeceğimiz gerçeği tüm benliğimizde yaşamaktadır.

ZİYA GÖKÇE
Alıntı
Guest28-01-2009 14:06#2
Gerçekten unutulmuştu, hatırlatmanız da geç oldu ama yine de teşekkürler. Hiç olmazsa anımsadık!..

SERPİL
Alıntı
Guest28-01-2009 12:59#1
Üzücü bir durum değil mi?.. Kaç kişi biliyordur acaba? Niye devlet bu konuda köküne sahip çıkmak adına bir şey yapmaz ki?..
Üzüldüm kesinlikle...

HATİCE EKİZ
Alıntı

Yorum ekle

Yorumlarla ilgili bilgilendirmeyi göster


Güvenlik kodu


Yenile