Zayıflamanın tek yolu [10 Temmuz 2011 Pazar]


Zayıflamak için ne yapmam gerekiyor, dediniz mi hiç? Yoğurt yiyeceksin gülüm, yoğurt. Baksana Zaro Ağa yüzelliyedi yaşına gelmiş yoğurt yiye yiye... Göbek eritmek için ne kadar yoğurt yemen gerekir bilmem, sen çörekotu yağını dene... Kulağını aç, iyi dinle; bütün bunların yerine bol bol domates yiyerek zayıflayabilirsin... Günde 40 gram fındık yemek her şeyin çözümü... Altın çilek ye olmazsa kurusunu bul olmazsa hapını yut... O çok pahalı sen en iyisi bir kaşık sirkeyi ballı suya karıştırıp aç karnına iç... Yaşlı bir adam bana bir gün demişti ki: Her gün yedi tane elma yiyen zayıflar, aç tok sabah akşam fark etmez yedi elma ye ne yaparsan yap!.. Suyu yemeklerden önce iç... Maydanoz sapı hapı yut... Tam tahıllı makarna ye... Yağsız veya yarım yağlı süt iç... Az şekerli kahve veya çay iç... Yağsız ya da az yağlı yoğurt ye... Yağsız sossuz salata ye... Az bulgur pilavı ve yağsız ızgara et, tavuk ya da balık ye... Mate çayı iç... Zencefil çayı iç... Şunu ye, bunu iç, onu da yut, bunu gene ye... Zayıflamak için; ye ye ye, yut yut yut, iç iç iç...Binlerce yol bulur arayan, değil mi arkadaşlar? Hâlbuki fazla kiloları atmanın, bir tane yolu var. O da şu: İstediğin her şeyi istediğin kadar yiyebilirsin, yeter ki “harcadığın enerji aldığından fazla” olsun!
Yediğinden fazlasını yakarsan kilo almazsın!
İşte, pehlivanlar: Bir oturuşta bir koyunu yiyor bu adamlar, fakat temmuz güneşi altında da güreş tutuyorlar, neticede hepsi sırım gibi!Hazır laf açılmışken söyleyeyim: Kahvaltısını yeni bitirmiş olan bazıları, gömüldüğü koltuğunda, çay eşliğinde gazete okurken; Edirne Sarayiçi’nde, sabah saatlerinden itibaren, yağlanıp yağlanıp çayıra çıkıyor pehlivanlar...
Ve yani, tarihî Kırkpınar Yağlı Güreşleri’mizin tam 650’ncisi yapılıyor sizler bu yazıyı olurken...


Stop
Muammer Erkul
10 Temmuz 2011 Pazar
HEADER

Zehra Öner16-07-2011 14:08#2
Bir doktordan şunu duymuştum (düşünerek, hissederek yaşayan biri);
“Bir idealin peşinde koşan/bir konuda gayreti olan; acıkmaz, yemek yemek aklına bile gelmez”.

Ve kanımca; zihinsel-duygus al açlığı/boşluğu yemekle doldurmaya çalışmamalı.
(Fazla yemek, sadece vücut boşluklarını doldurur, hatta taşırır!)

Yemeklerin hissettirdiği damak tadı bir tek amaç içindir; beslenmek…


Zehra Öner
Alıntı
Havva10-07-2011 19:09#1
:) Yazıyı okurken gülmekten kendimi alamadım. Son zamanlarda "fazlalıklarını atmak" isteyenlerdenim ben de.
Altın çilek, maydanoz sapı, sirkeli bal, dez tozu, vs... vs... vs... Yiyerek zayıflayın, zayıflarken yeyin... reklamlarını dinlerken... belki faydası olur diyerek bir sürü "yardımcı el" buluyorum kendimce...
Ama nafile... Butün gün boyunca iş yerinde ekran karşısında oturuyorum... ve sanki bir şey bana habire atıştırmam gerektiğini söylüyor. Krakerdi, fındıktı, cevizdi, çikolataydi derken, bütün gün işyerinde habire yiyorum.
Ögrendim ki, "fazla" yiyerek zayıflanmıyor.. .
Nerde hareket, orda bereket demiş atalarımız... Eksilen kiloların bereketlenmesi için de haraket şart :)
Ben ve benim gibilerine kolay gelsin...
Rabbim azim ve devamlılık versin, sağlıklı bir şekilde fazla kilolardan kurtulmayı nasib etsin tüm zayıflamak isteyenlere inşaallah.
Havva
Alıntı

Yorum ekle

Yorumlarla ilgili bilgilendirmeyi göster


Güvenlik kodu


Yenile