Vahşî feryat! [24 Temmuz 2011 Pazar]"Çağrı” çekilirken filmin yönetmeni, kaldığı otelin elektrik teknisyenine “Hazret-i Hamza’yı şehit eden Vahşi rolünü” oynamasını teklif ediyor.

-Fakat iyice öğrettiğimiz halde rolü yapamıyordu, diye anlatıyor Mustafa Akkad...
Çünkü savaşan askerleri oynayanlar hadiseye kendilerini öyle kaptırmışlar ki; “Hamza’yı öldürecek” diye, bu adamın aralarından geçmesine izin vermiyorlardı!
Sonunda onları ikna ettim ama bu sahneyi tam 5 kere çektik!..

Film bütün dünyada gösterime giriyor. Bir sene sonra bir telefon, arayan kişi: “Ben Çağrı’da Vahşi’yi oynayan Salim” diyor. Ve daha “Ooo, ne yapıyorsun” filan derken, kızgınlık içinde:
-Allah’ından bul, hayatımı perişan ettin! Yürürken insanlar yüzüme tükürüyor, sokağa çıkamaz oldum. İşimden atıldım. “Bu adam Hamza’nın katili” deyip kimse iş vermiyor, diyerek feryat etmeye başlıyor!..1935 Suriye Halep doğumlu Mustafa, 19 yaşında Amerika’ya giderek sinema öğrenir. Günü gelip baba olunca: “Ben çocuğuma İslâmiyeti nasıl anlatacağım” diye düşünmeye başlar. Sonunda, sanki kendi evladına anlatır gibi bütün dünyaya İslam dinini ve yayılmasını anlatır...

Filmin gösterime girdiği 1976’dan beri her mübarek gecede Müslümanların ilk aklına gelen film Çağrı’dır. Onlarca defa izleyen çok kimse vardır...
Çağrı, eş zamanlı olarak, ayrı oyuncularla iki tane birden (“The Message” ve “el Risale”) çekilir.
Film, dünyanın bütün ülkelerinde oynar, fakat çok hassas İslam konusunu anlattığı halde farklı rejim ve mezhepteki ülkelerde bile rahatsızlık duyan olmaz.“Amerikan sinemasında Müslümanlar hep çirkin tiplemeyle verilir. İslam’ı bir terör dini gibi göstermeye çalışıyorlar. Bunda Hollywood’a egemen olan Yahudilerin etkisi büyüktür” diyen ünlü yönetmen; 2005 senesinde Ürdün’ün başkenti Amman’da (cinayetlerini İslam adına işlediklerini iddia eden ve muhtemelen Çağrı filmini izlemiş olan) teröristlerin bombaladığı oteldeydi. 70 yaşında idi.

Ve üstelik (filmin çekilmesine sebep olan) kızı Rima da yine aynı otelde ölenler arasındaydı!..


Stop
Muammer Erkul
24 Temmuz 2011 Pazar
HEADER

Tılsım Deniz27-07-2011 09:31#2
İnsanın doyamadığı, izlemeye kıyamadığı filmlerden "Çağrı".
Tarihin kusursuz bir şekilde anlatılmaya çalışıldığı bir film ve sanki bir girdap gibi içine çeken, izleyeni...
Yüreğine sağlık Mustafa Akad.
Kalemine sağlık Muammer Erkul
T.Deniz
Alıntı
Süleyman Eldeniz25-07-2011 14:52#1
Allah razı olsun usta! Her zamanki gibi değişik ve güzel bir konuya el atmışsın. Biliyor musunuz; gerçek hayatında da Hz. Vahşi'nin işi kolay olmamış. Peygamber Efendimiz Hz.Vahşi müslüman olduktan sonra, ondan, sohbetlere ve namazlara geldiği zaman arkalarda durmasını, gözüne gözükmemesini istemiş. Çünkü, seni her gördüğümde Hz.HAMZA aklıma gelmekte ve üzülmekteyim buyurmuşlardır.
[Fakat hazret-i Vahşî bile olsa tövbe etmiş ve Eshab-ı Kiram'dan olmak şerefine kavuşmuştu ki, sonra gelenlerden (Tabiin'den) olan Veysel Karani hazretlerinden bile derecesi çok yüksekti.]
Süleyman
Alıntı

Yorum ekle

Yorumlarla ilgili bilgilendirmeyi göster


Güvenlik kodu


Yenile