İn’ikas [31 Temmuz 2011 Pazar]


Aşkı anlatan kitapların en başında gelenlerden biri Müjdeci Mektuplar’dır.
İmam-ı Rabbanî hazretleri var, ki onun ismi yanında çok büyük sözü çok küçük kalır. Silsile-i Âliyye denilen ve Hazret-i Ebû Bekir efendimizden başlayan büyük âlimler sırasının en büyüklerinden biridir. Her bin yılda büyük bir Peygamber gelirdi. Son peygamber olan âlemlerin Efendisi Muhammed aleyhisselamdan sonraki bininci yılda gelen dinin yenileyicisi işte bu mübarek zattır.
Yazdığı mektuplar “Mektûbat Tercemesi” ismiyle dilimize çevrilmiştir. “Muhabbeti” anlatan 262’nci mektubundan bazı cümleleri aktarıyorum:Allahü teâlâya hamd olsun. Onun seçtiği insanlara selâm olsun!
Yavrum! İslâmiyyete uygun hâllerden hangisi üzerinde olursanız olunuz, hiç sıkılmayınız. Ancak, bu sevgi bağının da kopmaması lâzımdır. Hattâ muhabbet, her gün artmalıdır. Bu ateş sönmemeli, soğumamalıdır. Her an alevlenmelidir. Çünkü bizleri bağlayan bağ, (Muhabbet)tir. Bu yolun feyzi, (İn’ikâs) ile kalpten kalbe akarak ulaşır. Bu akışta, yakınlık uzaklık farkı yoktur.
[Evliyânın kalpleri ayna gibidir. Aynaya gelen ışıklar, karşısında bulunan cisimler, şekiller aynada görülür. Aynanın karşısında bulunan ikinci bir aynada ve bunun karşısındaki üçüncü aynada da görünürler. Resûlullahın mübarek kalbinden yayılan feyzler, ma’rifet nûrları da, bu kalbe bağlı olan kalplere gelir. Kalpleri bağlayan bağ, muhabbettir. Eshâb-ı kirâm, Resûlullahı çok sevdikleri için, bu nûrlara kavuştular. Sevgi ne kadar çok olursa, gelen feyz de çok olur. Sevmek, inanışı ve işleri ve ahlâkı, onun gibi olmaktır. Eshâb-ı kirâmın kalplerine gelen feyzler, sonraki asırdaki bunları seven gençlerin kalplerine de geldi. Bunların da İslâmiyyete uymaları kolay ve tatlı oldu.]Ramazan-ı şerif hediyesi olarak lütfen kabul buyurunuz.

.....
(İn’ikas: Aksetme, yansıma... Mektubat Tercemesi: www.hakikatkitabevi.com )


 

Stop
Muammer Erkul
31 Temmuz 2011 Pazar

 


HEADER

celâleddin h.07-08-2011 09:39#1
Efendim, muhabbetle...
Alıntı

Yorum ekle

Yorumlarla ilgili bilgilendirmeyi göster


Güvenlik kodu


Yenile