Ömrüm sana helal olsun [29 Haziran 2012 Cuma]


Saat altı olmuş; vakit ikindiden akşama doğru iniyor.
“43’üncü Yıl Aile Albümü” isimli ilavemizi nihayet yan tarafa bıraktım ama sayfaları hâlâ açık... Çünkü bitmiyor, çünkü her satır sonsuzluğa uzanan bir yol gibi... Ve her harf birer sıcak adım gibi insanın içinde izler bırakıyor...
Peki ya eski karelerde kalmış olan o yüzler?
Her suratın her çizgisi neleeer neler anlatıyor, öyle fısıl fısıl!

Ne çok isim gelip geçmiş “Türkiye” çatısı altından, gördünüz mü?
Bunlar elbette hepsi değil, belki bir o kadar daha vardır ki ilavede henüz “çizerlere” sıra bile gelmemiş...
Kimi müesseseden ayrılmış, kimi dünyadan da ayrılmış... Kimininse gözlerine bakınca hep o aynı cümleyi okuyor insan: Ömrüm sana helal olsun!Sene 1983. Gürbüz Azak ağabeyin atölyesinde çalışmaya başlamışım. Vilayetten Cağaloğlu’na çıkan Ankara Caddesindeki beş yol ağzının ortasında kalan binadayız. O gün, elimde “Deli Balta” çizgi romanının orijinalleri; “Üretmen Han’ın köşesinden sağa sap. Camiye varmadan sağ kolda Türkiye Gazetesi’nin tabelasını göreceksin. Türkiye Çocuk Dergisi ise binanın çatı katında” tarifini alıyor...
Ve yürüyorum...
Yolum, sonunda beni, ta buraya kadar getiriyor!43. Yıl Aile Albümü ilavesinde çıkan fotoğrafımız o tarihten beş sene sonra olmalı. Anadolu Ajansı’na ait binanın çatı katı ve Bizim Sayfa ile Çocuk Dergisi iç içe. Bıyığı çıktığı halde kesenimiz yok. Mehmet Kılıçaslan, Mehmet Ali Demirbaş, Sermet Duraker, Şaban Çibir, Ragıp Karadayı, Ali Rıza Kılıçaslan, Osman Ünlü, Hüseyin Bilgili, İsmail Topal toplam on iki kişiyiz.
Çaycımız Zeki Ferah abinin vefat ettiğini, İsmail Akyol’un ayrıldığını duydum ama diğerlerinin çoğuyla sık sık görüşüyoruz. Beş altı isim hâlâ aktif olarak hizmete devam ediyor.

Resme şimdi tekrar bakıyorum.
İşte bu karedeki gözlerin de çoğunda, hep o aynı cümleyi okuyorum:
Ömrüm sana helal olsun!


Stop
Muammer Erkul
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
29 Haziran 2012 Cuma
 


HEADER

H.SEÇKİN09-07-2012 18:30#4
Ömrünü bu gazeteye/müesse seye ve dolayısıyla biz okuyucularına helal eden güzel insanlar; ilk sayfadan son sayfaya kadar hepiniz de nerelerde, kimlere, hangi söz ve satırınızla nasıl yardımcı oldunuz kim bilir... Ve siz yaptığınız bunca iyiliği "denize attınız", vefasız balıklar bilmezse de elbet Halık bilir diye... Mevlam da sizlerin iki cihanınızı güzelleştirsin ve yükseltsin.
Ve nice 43 yıllara :)

HİCRAN SEÇKİN
Alıntı
ALPEREN06-07-2012 13:00#3
İlaveyi okumaya biz de doyamadık ağabey. Resimdeki kazağınız ve bıyığınız çok güzelmiş bu arada:) Bir de, Çekirge Çetin sizin gençliğinize mi benziyor biraz, bize mi öyle geldi acaba? :)
Böyle birlik ve beraberlik içinde nice yıllara. Hürmetler.

ALPEREN
Alıntı
Ayşe01-07-2012 05:37#2
Nice uzun, güzel yıllara Gazete'M :)
Alıntı
halil29-06-2012 19:31#1
Yazınızla yine yıllar öncesini hatırlatınız. Tarihçi merhum İsmet Miroğlu, Orhan Karmış, Seyyid Ahmed Arvasi abimiz gibi daha öleli bir yılı aşkın olan Mehmet Oruç abi gibi Fahri Öztürk ağabeylerimiz sadece bunlardan bir kaçı. 43 yıldır çok çetin yollardan geçen Türkiye gazetesi inşallah kıyamete kadar ilk günden olduğu gibi yayın politikasını devam ettirerek Ehli Sünnet itikadını en güzel şekilde anlatmaya devam eder. Emeği geçen başta Enver abimiz ve Hüseyin Hilmi Işık Hazretlerinden Allah-ü Teala razı olsun. Nice yıllarla inşallah hep birlikte neşe ve huzurla görme dileğiyle…..

Belçika
Halil
Alıntı

Yorum ekle

Yorumlarla ilgili bilgilendirmeyi göster


Güvenlik kodu


Yenile