Ramazan kuzularına -10- [12 Temmuz 2013 Cuma]

 

Hepimizin ibadetleri kabul ve makbul olsun...
Hem senin ve hem de sen gibi bütüün güzel kuzuların tuttuğu oruçlara, bool bol mükâfatlar versin Allahü teala...
Oruç hakkında bilinmesi gerekenler hem az, hem de öğrenmesi kolaydır: Oruca niyetleneceksin ve takvimlerde “imsak” diye yazan sahur vaktinden, güneşin batmasına kadar, orucu bozan şeylerden sakınacaksın.Tam burada, sana bir incelikten bahsedeceğim. Basittir, çok kolay anlayacaksın...
Her günde üç vakit vardır: Güneşin doğuşu, batışı ve öğlen. Her üçü de birer “an”dır, tam olarak bilinir. İncecik makara ipleri gibi net, ayırıcı birer çizgidir.
Üç vakit daha vardır ki; ikindi, yatsı ve sahur vakti. Bunlarsa kabarık, daha kalın ve gevşek örgü iplerine benzetilebilir. Hani bir insanın uykuya dalış zamanı gibidir. Örnek olarak sen “şu saniyede uyudum” diyebilir misin?
İşte bu dikkatli olunması gereken zaman dilimine “Temkin Vakti” denir.


Eskiden temkin vaktinin başında, yani ezandan 15-20 dakika evvel yemek içmek kesilirdi.
Günün birinde, temkinsiz takvimler basılmaya başlandı. Bunlarda yazan imsak vakti, temkin vaktinin sonuydu.
Hâlbuki her ihtimale karşı dikkatli olmak; sanki bir mayınlı bölge gibi olan bu zaman dilimine hiç girmemek lazım...

Yemeğini yatmadan önce yiyen, sonra da “sahura kalkmak sevap” diye saatini kuran ve ezan okunurken (yani vakit bittikten sonra) bir yudum su içip tekrar yatanlar da var!
Bunlar başladıkları oruçlarını daha ilk dakikalarda bozup, sonra da akşama kadar aç durmuş olmuyorlar mı?Şimdi sana bir soru: Temkin vaktine dikkat edenler ne kaybeder?
Saatlerini biraz erkene kurmuş olurlar sadece.
Peki ya temkin vaktini önemsemeyenler yanılıyorsa, bil bakalım kayıpları ne olur?

Kim ne derse desin, temkinli olanların ibadetleri güvendedir.
On beş yirmi dakika için bir günlük oruç, hiç riske atılır mı?


Stop
Muammer Erkul 
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
12 Temmuz 2013 Cuma

 


HEADER

Hicran Seçkin12-07-2013 23:37#6
Eline, yüreğine sağlık abiciğim... Bize reva görülen "koyunluğu" bırakıp, doğruyu görme gayretinde olan "Ramazan Kuzuları" oluruz artık inşallah. Hiç değilse bu Ramazan ayı ile birlikte...
Diyanet gibi yetkili makamlar da bu hatadan dönerler inşallah bir gün. Ama büyük yerlerin hatası büyük olduğu gibi, bu hatadan dönüşü de zor oluyor demek ki. Biz hiç değilse kendimizi ve elimizin ulaştığı kimseleri fert fert kurtarmaya bakalım. Ne demişler; "gemisini kurtaran kaptan"... On-onbeş dakika önce yiyip içmeyi bırakmakla "hiçbir yanımız eksilmez"! Demi?

Hicran Seçkin
Alıntı
Hicran Seçkin12-07-2013 23:27#5
Nasreddin Hoca'nın söylediklerinin tersini yapan bir oğlu vardı ya... O aslında Hoca'nın oğlu falan değil, bizzat bizim milletimizdi!
Darbecilerin, çoğu sadece dünyamıza zarar veren, dünyamızı ilgilendiren uygulamalarını kaldırmak için cümleten çetin bir mücadeleye giriştik. Fakat Temkin vakti gibi dinimiz/ahireti miz için hayati önemi olan konulara gelince "Ben bilmem, darbecim bilir!" deyiverdik! "Un çuvalını dereden geçirirken" itaat edesimiz tuttu!
Bizi güdülecek sürüler olarak gören POSTALLI ÇOBANLAR'ımızın bu emrinde ne keramet gördük bilmem;
"Onlar öyle münasip gördüyse helbet vardır bi bildikleri. Onlar bizim BÖYÜĞÜMÜZ; bizim kötülüğümüzü isteyecek değiller ya... Hem biz onlardan eyi bilecek değilik ya, onlar pek bir bilirler bizim neye ihtiyacımız olduğunu!" dedik adeta!
Üstelik bunu namazında-niyaz ında bilinen kesim yapıyor ki, anlamak gerçekten zor!
Hicran Seçkin
Alıntı
Selim12-07-2013 16:40#4
Allah razı olsun...

Selim
Alıntı
celal temür12-07-2013 10:50#3
Haaarika bi sekilde ifade etmişsiniz efendim. Temkin vakti bu kadar net ve güzel baska turlu anlatılamazdı. Temenni ederiz ki; temkin vaktini inatla gözardİ ederek oruclarını ziyan edenler insaf ile okurlar. Hayrlı ramazanlar, hayrlı sahur ve iftarlar dilerim...

CELAL TEMUR
Alıntı
Ü.CENAY12-07-2013 10:09#2
AYNEN ÖLE ABİ:))
Alıntı
Cevdet Ayaz12-07-2013 10:05#1
Bu konu gerçekten çok önemli. Çocuklara da öğretmek lazımdı. Elinize sağlık.
Şu da var ki:
12 Eylülcülerin yaptığı hiç bir şeyi beğenmeyenlerin , sadece bu "Temkin Vaktini kaldırmak saçmalığına" özlemle sarılmaları da anlaşılır gibi değil.
Her sene sayısız insanın orucu ziyan oluyor da kılları kıpırdamıyor.
Diyanetten HATADAN DÖNÜŞ bekliyoruz.
C.AYAZ
Alıntı

Yorum ekle

Yorumlarla ilgili bilgilendirmeyi göster


Güvenlik kodu


Yenile