Kar taneleri… [22 Ocak 2010 Cuma]


Kar yağıyor; uçuşan, konan, yapışan, savrulan, yığılan, dökülen karlar. Nereye baksan kar, her taraf bembeyaz…
Yağarken anlaşılmıyor aslında; kar nedir, nasıldır, neye benzer, nasıl davranır? Ona bakmak lazım, görmek lazım, varlığını tanımak lazım.
Beyazdır, soğuktur, hafiftir, küçücük bir noktadır. Her kar tanesi bir kar tanesidir sadece; ama her tanesi, bir kar tanesidir!..

Hiçbir kar tanesi başkasına benzemiyor aslında, diğerlerinden farklı. İlk bakışta birbirinin kopyası sanılan tanelerin her biri sadece kendine benziyor! Yani her kar tanesi bir tek tane, eşsiz bir incelikte ve sanatta mükemmelliğin doruğunda…
Her kar tanesi de dokunuversen ezilecek, öpsen eriyecek kadar narin…
Uzaktan birbirinden ayrılamayan tanelerin tek tek içine girip onlara yakından baktığında; hepsi de nizamın, intizamın, muhteşem düzenin bir tanesi… Fakat… Bunca mükemmel tane; savrulup gitmeye veya bir an evvel eriyip akmaya mahkûm!
Ancak birleşip, usta eline teslim olurlarsa; şekil alıp, “adam” oluyor kar taneleri!

Koşuyor, duruyor, oradan oraya savruluyor her biri ve nereye baksan onları görüyorsun…
Anlaşılmıyorlar da pek; nedir, nasıldır, neye benzer, nasıl davranır, neden incinir, neye sevinip mutlu olur bunca insan!
Onlara bakmak lazım, görmek lazım, her birinin varlığını hissetmek ve bu hissedişi onlara da tattırmak; her insanın diğerinden farklı, eşsiz ve tek ve benzersiz ve mükemmel fertler olduklarını anlamak lazım…
Evet, her insan bir insandır sadece, ama her insan; bir insandır!

Buraya kadar herkes hemfikirdir diğerleriyle.
Yazının özeti ise şudur: Savrulan kar taneleri; birleşince şekle girerler. Beraberlerse savrulup yok olmazlar ve eriyip akmaları geç olur!

Stop
Muammer Erkul
22 Ocak 2010 Cuma

 

2 yorum

  1. Mükemmel… Çok doğru! Ama kar tanelerini de onlara hakim olan biri ancak biraraya getirip Kardan Adam yapabiliyor. Onları doğru ve güzel bir şekle sokabilecek biri. Maalesef karlarla insanlar arasında bazı farklılıklar da var. Karlar iletişim içinde olmadıkları ama onlara hakim olan kendilerinden büyük “Güç”e kendilerini teslim edebiliyorlar. İnsanlar teslimiyeti unutmuşlar… Onları bir arada tutacak değerleri unutmuşlar. Birlik olmayınca tek başına hareket eden kar taneleri gibi savrulacaklarının ya da ayaklar altında ezilip eriyeceklerinin farkında değiller. İnsanlar ancak kendilerinin de elde etmek isteyebilecekleri fiziki olarak görünen bilinen güçlere inanır oldular, ve öyle bir güce hayran oldukları için ancak onun kölesi olabiliyorlar… vs vs vs… fazla derinleşmeyelim. 🙂

  2. Hep bir olmak, birlikten dirlik doğar demiş atalarımız. Kar taneleri her biri tek tek savrulurken gökyüzünden yeryüzüne doğru, her birinin ayrı ayrı birer ayrı tane olmaları beni de sizler gibi düşündürmüştür herzaman.
    İnsanların da her birimizin ayrı bir tek insan olmamız, parmak izimizin bile hiç birbirine benzememesi! Bunlar hepsi hayatın, yaradılışın sırlarıdır. Düşünen insan için ne sırlar gizlidir.

    Sen özelsin, güzel olduğun kadar.
    Bizi kendimize getiren derinlik dolu bütünnnn yazılarınız için sonsuz teşekkürler üstadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir