Kırkambar (Akdeniz tarzı beslenme)

HAYATA DAİR HALK İÇİNDE MUTEBER BİR NESNE YOK DEVLET GİBİ.
OLMAYA DEVLET CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ. Kanuni Vücudunuz 60'ınızda aklınıza geldiğinde herşey için çok geç olmuş olabilir. 
Oysa sağlıklı beslenerek olduğunuzdan 20 yaş daha genç gösterebilirsiniz.  İhtiyarlık ile beslenme arasında bir bağlantı vardır. 
Uygun ve yeterli bir beslenme tarzı ile yaşlanma ve bilhassa bedenen çökme geciktirilebilir, yavaşlatılabilir veya ortadan kaldırılabilir. 
Yeterli beslenme, sadece kaliteli yaşlanma değil, kronik hastalıkların da sebebi ya da tedavisi olabilir. 
Mesela; yapılan son araştırmalar gösteriyor ki kanserlerin oluşmasında yanlış beslenmenin tesiri yüzde 30 gibi çok yüksek oranda. 
Bugün artık biliyoruz ki, doğru ve şuurlu beslenme, hareketli hayat ile birleştiğinde kilo kontrolü için en doğru yol seçilmiş olur.  Akdeniz tarzı beslenme zamana meydan okuyor Gün içerisinde ortalama 25-30 gram posa alınmalı. 
Bunun için de günlük 5-9 porsiyon şeklinde sebze ve meyve tüketilmeli. 
Ekmek, makarna, pirinç gibi tahılların esmer olanları tercih edilmeli. 
Her gün 1 avuç kadar kavrulmamış fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişlerden yenilmeli. 
Haftada en az 2 kez kurufasulye, nohut, mercimek gibi bakliyat çeşitleri yenilmeli. 
Protein kaynağı olarak kırmızı et yerine balık tercih edilmeli. 
Balık çeşitlerinden omega-3 miktarı daha yüksek olan somon, uskumru, ton, sardalya gibi yağlı balıkların tüketimine dikkat edilmeli. 
Bunlara ek olarak günlük ihtiyacı olan sıvı tüketimi ihmal edilmemeli. Yemeklerin hazırlanmasında zeytinyağ, fındık yağı gibi nebatı/bitkisel sıvı yağlar kullanılmalı. Bunların da miktarlarında aşırıya kaçılmamalı.  Antiaging diyetin umumi rehberi kalori kısıtlaması yapmak ve 
doymuş yağ alımını azaltmak,
tuz ve şeker alımını kısıtlamakla birlikte 
rafine edilmemiş tahılların, yağlı balıkların ve taze sebze ve meyvelerin tüketimini arttırmaktır.  AVOKADO Umumiyetle bir sebze gibi tüketilen bu meyve vücutta kötü kolesterol seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olabilen faydalı tekli doymamış yağ asitlerinin iyi kaynağıdır. 
E vitamini deposu olarak avokado, cildin yaşlanmasını önler ve sağlıklı bir cilt yapısının oluşturulmasını sağlar. E vitamini aynı zamanda menapozal sıcak basmalarının da azaltılmasına yardımcı olur. 
İhtiva ettiği potasyum ile ödem ve yüksek kan basıncına mani olur.  ORMAN MEYVELERİ Böğürtlen, ahududu, siyah üzüm, yaban mersini gibi koyu renkli meyveler serbest radikaller ve yaşlanma ile oluşan hasarlara karşı vücudun korunmasına yardımcı olan güçlü antioksidanlardan flavonoidler olarak bilinen fitokimyasalları ihtiva eder. LAHANAGİLLER Lahanagiller ailesi lahana, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, karalahana, turpdan oluşmaktadır. 
Bu sebzeler toksin ve kansere karşı vücudun savaşmasını karşı koymasını destekler. 
Bu sebzelerden günde en azından 100 gram kadar tüketilmelidir. 
Mümkünse çiğ veya az pişirilmiş olarak yenilmeli böylece mühim enzimleri bozulmadan kalır. SARIMSAK Günde 1 diş çiğ sarımsak yemek, vücudu kanser ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. 
Sarımsağın kardiyo koruyucu etkisi tescillenmiş olmakla birlikte yapılan bazı çalışmalarda kolesterol seviyelerini azalttığı ve aspirinden daha etkili bir şekilde kanı sulandırdığı tesbit edilmiştir. Farklı çalışmalarda da her gün düzenli sarımsak 
yiyen kişilerin kansere yakalanma riski yemeyenlere göre yüzde 50 daha az bulunmuş.  ZERDEÇAL Zerdaçalın son zamanlarda yapılan çalışmalarda anti-inflamatuar ve antioksidan tesiri ile vücudun toksinlerle ve serbest radikallerle savaşmada mühim rolü olduğu ıspatlanmış. 
Zerdaçalın karabiber ve zeytinyağ ile birlikte kullanılması emilimini arttırır. 
Salatalara 1 tatlı kaşığı kadar böyle bir karışım ile zenginleştirilebilir. KURUYEMİŞLER Bilhassa ceviz başta olmak üzere fındık, badem, yer fıstığı, şam fıstığı gibi birçok kuruyemiş çeşidi minerallerin iyi kaynağını oluşturmaktadır. Yüksek kalorisine rağmen bunlar potasyum, magnezyum, demir, çinko, bakır ve selenyumdan zengindir. 
Aynı zamanda kuruyemişlerin beslenmede yer alması sindirim ve immün sistemin fonksiyonlarını arttırabilir. 
Bunun yanısıra kolesterol seviyelerinin de kontrol edilmesine yardımcı olur. Küflenmiş yağlı tohumlardan kaçınılmalıdır. TAHILLI GIDALAR Tahıllar yani kompleks karbonhidratlar beslenmenin mühim bir kısmını oluşturmalıdırlar. 
Kepekli makarna, kepekli pirinç ve bulgur iyi bir kompleks karbonhidrattır. Posası yüksektir. 
Normal makarna ve pirince göre iki kat daha fazla B vitaminlerini ihtiva eder. 
Bulgurun aynı zamanda protein bakımından zengindir. Şekerli ve işlenmiş gıdalar gibi basit karbonhidratlar ne kadar zararlıysa, tahıllar gibi komleks karbonhidratlar o derece faydalıdır. Hangi besinlerden uzak durmalı? - Yağda kızartılmış ve kavrulmuş yiyecekler fazla kalorilidir.  - Rafine edilmiş besinler (beyaz ekmek, beyaz un, beyaz pirinç gibi) glisemik indeksi yüksek olduğundan insülin direnci 
oluşturabilir, kilo alınmasına sebep olabilir. - Poğaça, börek, kek, kurabiye gibi fırıncılık ürünleri çokluk beyaz un, şeker ve yağ karışımları nedeniyle bilhassa 
yaş ilerledikçe tolere edilmesi zorlaşır. - Şekerli içecekler içindeki fazla miktarda şekerden dolayı umumi sağlığa negatif etkide bulunur. Katkı maddesi ihtiva eden, işlenmiş yiyecekler (sosis, salam, sucuk, tütsülenmiş besinler) vücuttaki antioksidan kapasitesini azaltır. İhtiyarlanmayı geciktirmek için başka neler yapılmalı? Yaşlanmayı geciktirmek için yapılması lazım gelen en mühim maddeler şunlardır: 1) Yıllık sağlık kontrolleri yani check-up yapılması.  2) Dengeli, şuurlu ve sağlıklı beslenmek, kilo kontrolü. 3) Hareketli hayat ve düzenli egzersiz yapılması. 4) Pozitif hayat ve stres metodu. Bunların hepsi sağlığımıza eşit değerde katkı yapmaktadır. 
Bir tanesinin eksikliği diğerlerinin faydasını çok azaltmaktadır. 
Bu sebeple hepsinin birlikte tatbik edilmesi bize sağlıklı ve uzun senelerin kapısını açmaktadır.
Hayırlı uzun ömür dileklerimizle...  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir