Kırkambar (Beyine zarar veren yiyecekler)

Maalesef Beyine Zarar Veren Yiyecekler de Var

IQ’yu yükselten yiyecekleri yemek için can atıyoruz. Peki zihni açtığını sandığımız bazı yiyecekler hakikaten bize faydalı mı, yoksa zararlı mı?

Aslında birçoğunun sağlığımıza zararlı olduğunun farkındayız fakat yemeye devam ediyoruz. Hangi gıdalardan mi bahsediyoruz?

Şeker

Şekerin harika bir tadı olduğunu inkâr edemeyiz. Ama sağlık için fazlasının ne kadar zararlı olduğunu da iyi biliyoruz. Şeker dengenizin ayarlanmasına dikkat etmeli ve kontrollü olmalısınız. Fazla şeker hem sizi ağırlaştırır, hem de beyin fonksiyonlarınızı kilitler.

UCLA Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar fruktozun beyin aktivitelerini yavaşlattığını, hafızayı zayıflattığını ve insanı aptallaştırdığını gösteriyor.

Doymuş yağ

Harvard’da yapılan araştırmalar doymuş yağ oranı yüksek beslenmenin beyin fonksiyonlarına zarar verdiğini gösteriyor. 6000 kadın üzerinde yapılan ve dört yıl süren araştırma, doymuş yağ ile beslenenlerin hafızasında zayıflama olduğunu, zeytinyağı, avokado gibi sağlıklı yağlarla beslenenlerinse hafızasında kuvvetlenme olduğunu gösteriyor.

Cips, pizza ve diğer hamur işleri

Fast food çocukları aptallaştırıyor mu? Evet, araştırmalarda da bu ıspatlandı. Ailelerin çocuklarına yeterli vakti ayırmamaları, hamur işine alıştırmaları neticesinde alınan kilolar, ağır diyet ve spor egzersizleri yapmayı icap ettiriyor. Beynin gelişimini doğru sağlaması için çocukların gelişim dönemlerinde yediklerine dikkat etmeli.

Düşük karbonhidratlı diyetler

Tufts Üniversite’sinde yapılan araştırmaya göre 22 ve 55 yaşları arasındaki düşük karbonhidratlı diyet tatbik eden kadınların kavrama becerilerinde düşüş olduğu gözlemleniyor.

Vücudunuzun karbonhidrata da ihtiyacı olduğunu unutmayın. Beyin fonksiyonlarının verimli çalışması için karbonhidrata ihtiyacı var. Bütün karbonhidratlar zararlı değildir. Faydalı karbonhidratları beslenme programınıza eklemeyi unutmayın.

Tuzlu yiyecekler

Kalbe zararlı olduğu bilenen tuzlu yiyecekler, beyine de zararlı. 1.200 kişi üzerinde üç sene kadar süren araştırma yüksek sodyum alımının algıya zarar verdiğini gösteriyor.

Kızarmış yiyecekler

İspanya’da yapılan araştırmalar kızarmış yiyeceklerin Alzheimer, Parkinson gibi nörolojik hastalıkları teteiklediğini gösteriyor.

Sağlıklı hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir