Kırkambar (Çaya şeker yerine tarçın)

Çaya şeker yerine tarçın

Amerikalı ilim adamları, yemeklere eklenen az miktarda tarçının, kandaki şeker seviyesini farkedilecek şekilde düşürdüğünü ortaya çıkardılar.

Diabetes Care dergisindeki habere göre, çaya atılan bir tarçın kabuğu bile, şeker hastalarının ensülin değerlerini iyileş-tirebilir.

ABD’nin Beltsville kentindeki Tarım ve Beslenme Araştırma Merkezi’nde ilim adamı Richard Anderson ve ekibi, tarçının içinde bulunan MHCP (metil, hidroksi, kalkon, polimer) maddesinin kandaki şeker seviyesine olan tesirini, besinleri incelerken tesadüfen fark etti.

MHCP, laboratuvarda yapılan deneylerde ensülin gibi tesir ederek, hücrelerin glikoz tüketimini artırdı.

Anderson, laboratuvarda yapılan deneylerden sonra, tarçının etkisini, Pakistan’da yaşayan 2. tip şeker hastası 60 kişinin üzerinde test ettiklerini kaydetti.

40 gün boyunca her gün birkaç gram tarçın verilen şeker hastalarının kanındakişeker seviyesinin, kontrol grubuna göre yüzde 20 oranında daha düşük olduğu tespit edildi. Tarçın verilen hastaların bazılarında, şeker hastalığının belirtilerinin tamamen yok olduğu kaydedildi. Bilim adamları, belirtilerin tarçın tedavisi kesildikten sonra yeniden ortaya çıktığını söylediler.

Anderson, MHCP maddesinin sadece kandakişekeri değil, kandaki yağ ve kolesterol miktarını da düşürdüğünü ifade etti.

Bilim adamları, şeker hastalarına günde 6 gram kadar çekilmiş tarçını yemeklere karıştırmayı tavsiye etti.

2. tip şeker hastalığında, vücut ensülin hormonunu yeterli miktarda üretiyor, fakat bu hormona tepki vermiyor ve kandaki fazla şeker miktarını almayarak kanda bırakıyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir