Kırkambar (Dünyanın dibi…)

Dünya’nın dibinden görüntüler

30 Mart 2012 Cuma
Dünyanın en derin noktası olarak bilinen Deep Challenger’a tek başına inen ilk insan olan
Hollywood’un
[Titanik, Terminator, Avatar gibi filmleri çeken] usta yönetmeni James Cameron’ın, 11 bin metre derinlikte çektiği ilk görüntüler yayımlandı.

Cameron, 26 Mart gecesi okyanusların en derin bölgesi Mariana Çukuru’nun dibine, Challenger Deep noktasına inmişti. Genişliği yer yer ABD’deki Büyük Kanyo’nun 120 katına çıkan, derinliği ise Everest Dağı’nın boyunu bir kilometre geçen Challenger Deep noktası, dünyanın en karanlık köşesi kabul ediliyordu.

Cameron, üç saat çekim yaptığı, jeolojik ve biyolojik numuneler topladığı Deep Challenger noktasının “Ay’ın yüzeyine benzediğini” ve “çok ıssız, izole edilmiş bir görünüme sahip olduğunu” belirtmişti.

Cameron, yaklaşık altı saat süren gözlemlerinin ardından yüzeye çıkmış ve “İlk hissim, insanlıktan tamamen uzaklaştığımdı… Düşündüğünüzden çok daha farklı bir his. Bunu yaşamalı, gerçekten tecrübe etmelisiniz” demişti.

Cameron, Challenger Deep hakkında, “Kesinlikle Dünya’daki en uzak, izole yer burası. Kendimi sanki başka bir gezegene gitmiş gibi hissediyorum” dedi.

Cameron’un dalışını gerçekleştirmesini sağlayan özel tasarım Deepsea Challenger denizaltısı, en son teknoloji denizaltıların bile dayanamayacağı basınçlara direnebiliyor. Cameron, tarihi dalışını gerçekleştirmeden önce en büyük riskin yüksek basınç olduğunu ifade etmişi. Challenger Deep noktasında, metre karenin binde altısına yedi ton basınç uygulanıyor.

 


…..
NOT
Günümüzde, bizleri meşgul edip hayatımızı bir şekilde yok eden;
futbol çekişmeleri, adına sanatçı denen bir kısım mahlukatın dedikoduları ve her dakikası için diz dövülecek dizilerin haricinde de bir şeyler oluyor yaşadığımız dünyada…
İşte bunu hatırlayıp hatırlatmak için ekledik bu sayfayı.

Kaynak ise şu adresti:
http://www.yonetimdesondakika.com/index.asp
http://www.yonetimdesondakika.com/Haber-1987-dunya_nin_dibinden_goruntuler#.T3V8QWghFkk.facebook

SİTE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir