Kırkambar (Ekmek faydalı mı,zararlı mı?)

Ekmek Faydalı mı, Zararlı mı?

İngiliz Daily Mail gazetesi, bağırsak kanseri, şişkinlik, obezite ve baş ağrısı gibi birçok rahatsızlığın sorumlusu olarak görülen ekmek tüketiminin zararlı olup olmadığını beslenme uzmanlarına sordu.

1. Ekmek, vücutta sindirilirken glikoza dönüşerek beynin serotonin ihtiyacını karşılıyor.

2. 1961den bu yana hızlandırılan pişirme süresi sebebiyle raf ömrü yükseltilen ekmeklerin sindirimi zorlaştı. Ekmek mayasının fermantasyon süresindeki kısalma bağırsaktaki bakterilerin dengesini bozdu.

3. Mide, fazla yemek için müsait değil; bu yüzden meyve ve sebzeden çok sonra tüketilmeye başlanan ekmeğin sindirilmesi daha zor.

4. Tatillerde tüketilen farklı ekmeklerdeki bakteriler de bağırsak problemini tetikliyor.

5. Glütene alerjik olduğu için beyaz ekmek tüketmeyenler, lif oranı yüksek tam tahıllı ekmeklerden de rahatsız olabiliyor.

6. Her bünye farklı ekmeği sindirmeye daha uygun. Bu yüzden ekmeğin evde pişirilmesi de en sağlıklı yol olabilir.

Buğday ekmeği

Lifli gıdalar sağlıklı bir beslenmenin temelidir. Buğdayın dış kabuklarından elde edilen kepekde, umumiyetle mısır gevreği türü yiyeceklerle tüketilir. Kepekli buğday unundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığa mani olur. Buğday tanesinin özü olağanüstü besleyicidir. Vücudun özümsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır. Besin değeri, potansiyel olarak yulaf ve mısırdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanserini önleyici faktörler ihtiva eder. Ama, yulaf ve mısıra kıyasla sindirimi biraz daha zordur.

Kepek ekmeği

Kepek ekmeği, hem bol miktarda vitamin ihtiva ediyor, hem de sindirim yollarını rahatlatıyor.

Kepek ekmeği, sadece kilo problemi veya şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları olanlar için değil, bir sağlık problemi olmayan bütün insanlar için faydalıdır. Çünkü, sağlık açısından çok faydalı vitaminler ihtiva eden buğdayın besin değeri, öğütülme sırasında dış kabuğunun kepek olarak ayrılması sebebiyle azalıyor.

Buğday, sağlık açısından faydalı olan B2 ve B6 vitaminleri ile niyasin, folik asit, demir ve çinko ihtiva ediyor.

Sağlıklı, hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir