Kırkambar (Enver Ören kimdir?)

                 Kaşgari Dergahı isimli facebook hesabından alınan metni paylaşıyoruz:

 

 

ENVER ABİ’MİZİ KAYBETTİK MEKANI CENNET OLSUN

Ömrünü Ehl-i Sünneti dünyaya yaymak için harcayan Enver Ören, 10 Şubat 1939’da Denizli’nin Honaz ilçesinde dünyaya geldi.

Babası Nazif efendi, annesi ise tam bir Anadolu hanımefendisi olan Melike hanımdı.

İlk ve orta tahsilini Denizli’de tamamlayan Enver Ören’in hayatını değiştiren dönüm noktası, Kuleli Askeri Lisesi’ne gelmesiyle başladı.

Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerinin (Kuddisessirruh) talebesi ve vekili Hüseyin Hilmi Işık efendi Kuddisessirruh) ile burada tanıştı.

Lise eğitimi tamamladıktan sonra, ileride kayınpederi olacak Hüseyin Hilmi Işık’ın onayı ile İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne giren Enver Ören, 1961 yılında lisans öğrenimini başarıyla tamamladıktan sonra, bir buçuk yıllığına mesleki çalışmalar yapmak üzere İtalya’ya gitti.
Dönüşünde bir müddet İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Anarşi ve terör olaylarının üniversitelere sıçraması ve bilim yapmanın adeta imkansız hale gelmesi üzerine, 1970 yılında üniversiteden ve akademik hayattan ayrılmak zorunda kaldı. 
Birkaç idealist arkadaşı ile birlikte, ülke şartlarının kendilerine yüklediği misyonun gereği olarak, gazeteciliğe başladı.

22 Nisan 1970 tarihinde "Hakikat" gazetesi ile başlayıp, Türkiye Gazetesi ile devam eden bu süreci "ikinci doğumum" diye niteleyen Enver Ören, Japonya’da katıldığı bir kongrede edindiği fikirle, 1978 yılında Türkiye’de ilk defa kapıya gazete dağıtım sistemini başlattı.

Enver Ören, hayatının bundan sonraki bölümünü, bütün yorgunluklara ve meşakkatli yıllara rağmen dinine, devletine, milletine ve bütün insanlığa hizmet etmeye harcadı.

İnternet ve özel televizyonların olmadığı yıllarda, "orta sayfa"daki bilgilerle Türk milletinin dinini doğru öğrenmesine vesile olan Türkiye Gazetesi, 1990’da, bir daha kimsenin ulaşamadığı tiraj rekorunu kırarak, günlük 1 milyon 424 bin satış sayısına çıktı.

Bu bilgilerin kaynağını oluşturan ehl-i sünnet âlimlerinin kitapları, aynı zamanda, neredeyse bütün dillere çevrilerek, dünyaya yayılmaya başladı.

Birkaç kişi ile başlayıp, halka halka milyonlara ulaşan hizmet yarışı, 1993 yılına gelindiğinde, bünyesinde onlarca şirketi barındıran
"İhlas Holding" adı ile taçlandı.


Eyüp Sultan Camiinde, 23 Şubat 2013 Cumartesi günü kılınan cenaze namazı.
Bu meydan böyle kalabalık bir cenaze namazı görmemişti!..


Kaşgari Dergahı’nın üst duvarı dışında, mübarek hocası ile yanyana…
 

Kaşgari Dergahı 
http://www.facebook.com/pages/Ka%C5%9Fgari-Dergah%C4%B1/415347631858094

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir