Kırkambar (Gaz ve şişkinlik yapan gıdalar)

Gaz Ve Şişkinlik Yapan Gıdalar!

Vücutta bir şekilde gaz oluşması normal bir durum olsa da, bu gazın vücuttan atılamaması, bağırsaklarda birikmesi ve şişkinlik yapması oldukça rahatsız edici bir durum.

Bu sevimsiz duruma maruz kalmamanız için, vücutta gaz birikmesine sebep olan yiyecekleri ve nasıl tedbir alabileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz.

Süt ürünleri

Süt, peynir, yoğurt, tereyağ gibi laktoz zengini ürünler gaz yapıyor. Sütü ısıtarak içerek gaz yapmaması için bir tedbir alabilirsiniz.

Aynı zamanda süte kakao eklemek de gaz problemini azaltmaya yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra düşük laktozlu süt ürünleri seçmeye itina gösterebilirisniz.

Baklagiller

Nohut, bakla, mercimek, fasülye gibi baklagiller gaz yapan yiyecekler listesinin başını çekiyor. Gaz yapan baklagilleri akşamdan suda bekletip, ertesi gün suyunu döküp, temiz suyla pişirmeniz tavsiye ediliyor.

Köklü besinler

Patates, şalgam, turp, soğan gibi köklü besinler gaz ve şişkinlik yapıyor. Bu çeşit besinleri iyice pişirmek lazım.

Tatlandırıcı

Suni tatlandırıcılar bazı kişilerde gaz ve şişkinlik yapapabiliyor.

Kızartmalar

Kızatılmış, yağlı, kremalı, soslu yiyecekler de gaz oluşmasına sebep oluyor.

Sakız

Sakız çiğnemek mideye hava dolmasına sebep oluyor ve bu da bir süre sonra gaza dönüşebiliyor.

Bazı meyveler

Erik, kayısı, muz, şeftali, armut, kuru üzüm, elma gibi meyveler gaz yapabiliyor.

Midenizdeki şişkinlik hissine karşı çözümler

Midedeki şişkinlik hissi her zaman çok yemek yemek olmayabilir. Kendinizi neredeyse patlayacakmış gibi hissettiğinizde rahatlamak için birçok şey yapabilirsiniz. Gaz ve şişkinliğe sebep olanların ne olduğunu öğrenerek daha kolay tedbir alabilirsiniz.

Midede gaz oluşmasının sebepleri şunlardır:

Hava yutmak

Yemek yerken, bilhassa karbonatlı içecekler içerken, sakız çiğnerken, şeker emerken ve dental tedavide kullanılan aparatları kullanırken hava yutmak gaz oluşmasına sebep olur.

Sindirilmemiş besinler

Bu besinler faydalı bakteriler tarafından parçalanırken gaz dışa çıkar. En fazla gaza sebep olan gıdalar; sindirilmemiş karbonhidratlar, çözülür lifler, suni tatlandırıcılar ve meyvelerde bulunan şekerler sebzeler, baklagiller ve süt ürünleridir.

İnsanların günde 10 ila 25 kez arası gaz çıkarmaları normal kabul edilir. Birçok kişi karnında şişkinlik olmasını midelerindeki fazla gaza bağlar. Aslında gaz, karın şişkinliğinin tek sebebi değildir. Normal miktarda gaz üretirken de midenizde şişkinlik hissedebilirsiniz.

Mide şişkinliğini azaltmak için neler yapılabilir?

Gaz mide şişkinliğinin sebeplerden yalnızca bir tanesidir. Eğer tıbbi bir rahatsızlıktan dolayı bu problemi yaşamıyorsanız, ileriki sayfalarda sunacağımız tavsiyeleri tatbik ederek bu şişkinlikten kurtulabilirsiniz.

1) Gün boyunca küçük porsiyonlarla sık yemek yiyin.

2) Yemekleri daha iyi sindirebilmek için yiyecekleri iyi çiğneyin.

3) Yemek yerken dik oturun.

4) Her gün egzersiz yaparak bağırsak fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlayın.

5) Sindirimi yavaşlatan fazla yağlı yiyeceklerden uzak durun. Bunun neticesinde yiyecekler kolonda daha uzun süre kalır ve daha fazla gaz üretir.

Sağlıklı, hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir