Kırkambar (Hırka-i Şerîf’in açılması)

 

HIRKA-İ ŞERİF’İN AÇILMASI

Peygamber efendimizin, üzerinden çıkararak Veysel Karânî hazretlerine verilmesini vasiyet ettiği Hırka-i şerîf, her yıl Ramazan ayının ilk Cumâ günü İstanbul Fatih semtindeki Hırka-i Şerîf Câmii’nde ziyarete açılıyor.

Ramazanın son günü ikindi vaktine kadar, her gün 10.00-16.00 saatleri arasında ve Kadir Gecesi’nde ise, sabah saat 04.00’e kadar ziyâret ettirilmektedir.
Yurdun her köşesinden gelen ziyâretçiler, son senelerde çok fazla artış göstermiştir.

 

Peygamber efendimizin bilinen iki hırkası bulunuyor.

Bunlardan biri Kasîde-i Bürde’nin yazarı büyük şair Kâ’b bin Züheyr radıyallahü anha verildi ki; bu hırka Topkapı Sarayı’nın Kutsal Emânetler bölümünde saklanıyor.
İkinci hırka ise, Yemenli Üveys-i Karnî’ye (Veysel Karânî) “rahmetullahi aleyh”, Peygamberimizin vasiyeti üzerine verilen hırkadır.
Peygamberimizin vefâtından 5 yıl sonra Veysel Karânî’ye teslim edilen bu hırka, Veysel Karânî’nin Sıffîn Savaşı’nda şehit olması ile kardeşi Şihâbüddin-i Sühreverdî’ye, ondan da oğlu Tâcüddin ve evlâtlarına kaldı.

Üveys Ailesi, Irak ve çevresindeki savaşlar üzerine bu bölgeden ayrılarak Kuşadası’na yerleşti.
Bu Hırka-i Şerîf, I. Sultan Ahmed Hân zamanında 1611 yılında, Üveys Ailesi ile birlikte İstanbul’a getirildi.
Elden ele geçerek Sultan II. Osman Hâna hediye edilen hırka için, Sultan Abdülmecid Hân tarafından 1851 yılında Hırka-i Şerîf’in ziyâret ve muhafazası için, Fatih’te Hırka-i Şerîf Câmii yaptırıldı ve hırka buradaki özel bölüme konuldu.

Bu Hırka-i Şerîf, 8 parçadan meydana geliyor.
120 santimetre boyundaki bej renkli hırka, genç develerin boğazlarının altındaki ince tüylerden yapılan yünden örülmüş ve bol kolludur.

 


2 yorum

  1. Allahü teala bizlere de hakkıyla ziyaret etmeyi nasip etsin.

  2. EFENDİMİZİN (sallallahü aleyhi vesellem) hırkasını geçen yıl görmek nasip olmuştu. O’na ait somut bir şey görmek çok başka bir duygu, bir de dokunabilsem diye düşünürüm hep. Biri dokundu hem de aylarca. İki yıl önce, yurt dışından gelen o uzman kadın adını hatırlamıyorum, günlerce tamiri adına çalışırken o şanslı eller her gün ona dokunuyordu, bi düşünün. Henüz hac ve umreye gidemediğim için en azından, İstanbul´da ona ait herşeyi görebilmek adına ziyaretler yapıyorum. En çok arkadaşlarını ziyaret ediyorum ona gider gibi, seni ziyaret edemiyorum ama o gökteki yıldızlar yanı başımızda. Bu arada HIRKA-İ ŞERİF neme ve ısıya karşı korunaklı cam bir bölmeye kondu. Ayrıca bulunduğu katta çok özel bir sunumla bizleri bekliyor. Hadi EFENDİMİZİ görmeye gider gibi ondan bir parçayı, O imişcesine ziyaret edelim. İnsan az da olsa teselli buluyor. Siz gözlerinize o bayramı yaşatırken O oralarda ruhunuza dokunuyor.
    İlirya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir