Kırkambar (Şifalı bitkilerden bir kaçı)

Şifali Bitkilerden Bir Kaçı

Midenizi kalori almadan doyurmanın sadece 2 yolu vardır; meyve ve sebzeler.

Greyfurt: Yemeklerden yarım saat önce yenilen yarım greyfurt, metabolizmanızı hızlandırır.

Limon: Limon da greyfurt gibi metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.

Üzüm: Tatlı isteğinizi karşılar. Tatlı isteklerinizi (fazla olmamak kaydıyla) üzüm yiyerek geçiştirebilirsiniz.

Karpuz: C vitamini açısından çok zengin olan karpuz, vücudunuzun susuz kalmasını da ortadan kaldırır. Bol bol karpuz yiyin, suyunu da boşa atmayın mutlaka için.

Kahve: İçinde bulunan kafein maddesi sizi canlandırır. Kan şekerinizi normal seviyede tutarak metabolizmanızın çalışmasını destekler.

Patlamış mısır: Yağda patlatırsanız kilo aldırır. Ancak yağsız yapıldığında kalorisi az olur. Mısır lifli gıda olduğundan az yiyerek zayıflayabilirsiniz.

Yoğurt: Yağsız olmalıdır. İçindeki protein ve karbonhidrat kendinizi tok hissetmenizi sağlar.

Çorba: Midenizi çorbayla doldurun, çorba tokluk hissi sağlayacaktır.

Salata: Yaz sebzelerinden yapılan salata çok düşük kalori ihtiva ettiğinden zayıflamanıza yardımcı olur, doygunluk hissi verir.

Sebzeler: Izgarada pişirilmiş sebzelerin hem hazırlaması kolay, hem kalorileri düşüktür. Mantar, kabak, patlıcan, biber gibi sebzeleri ızgarada pişirirseniz hem sağlıklı, hem daha leziz olacaktır.

Yeşil sebzeler: Vitamin zengini olan yeşil sebzeleri çiğ olarak ve bolca tüketin. Akşam salatalarınıza, çiğ ıspanak, brokoli ve beyaz lahana ekleyin.

Brokoli: Bağırsak hareketlerinizi düzenleyerek kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Balkabağı: Zayıflatan gıdalar arasında yer alır. İçinde bulunan yüksek orandaki liflerle kilo düzenlemeye büyük yardımcı olur.

Yeşil çay: Metabolizmayı hızlandırarak vücutta biriken toksinleri dışarı atar, hiçbir besin değeri taşımayan bu bitki, zayıflama diyetlerinin olmazsa olmazıdır.

Bundan sonraki hayatınızda bu gıdaları tüketmeye gayret ederek istenmeyen kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Fiziki görünüm mühim, ama bu en çok sağlığınız için yapılmalı… Şişmanlık birçok hastalığın öncüsüdür. Yaşınız ilerledikçe bunun farkına daha çok varacaksınız. Geç kalmadan, iş işten geçmeden tedbirinizi alınız…

 
 
 
 
 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir