Kırkambar (Karbonatlı suyun,faydaları,zararları,yan etkileri)

Karbonatlı Suyun Faydaları, Zararları, Yan Tesirleri

Karbonatlı su diş beyazlatıcı faydasının yanında zayıflama, mide ekşimesine bitkisel çözüm, midede ve bağırsakta gazlanma tabii tedavisi, cilt lekeleri tedavisi, cilt beyazlatma, ayak kokusu tedavisi, saçlarda kepeklenme tedavisi gibi bir çok değişik maksatla kullanılabilmektedir.

Karbonatın Faydaları ve Tıbbi Tesirleri: 

1) İştahı açar. 

2) Mide ve bağırsak şikayetlerine karşı faydalı olan karbonat, mide ekşimesine iyi gelir. 

3) Mide ve bağırsak ağrılarını ve gazlarını izale eder. Karbonat Nasıl Kullanılır? Az miktarda kullanmak ülsere karşı faydalı olabilmekle birlikte, fazla kullanımı ülser yaralarının kanamasına yol açabilir. Bu sebeple ülserlilerin kullanmaması lazımdır.

4) Karbonatın bir diğer faydası ise bakliyat, patates gibi sert besinleri pişirirken bir çay kaşığı karbonat attığınız da daha çabuk pişmesini sağlar.

5) Sodyum bikarbonat, ya da halk arasında bilinen adı ile “karbonat” hamur işlerinin temel malzemelerinden biridir. Karbonatın mutfak dışında da çok işe yarayan bir madde ve bilhassa tabii ürünleri tercih edenlerin vazgeçilmezi… Ancak bu metodları kullanılırken, karbonatın tesirli bir kimyasal madde olduğunu da aklımızdan çıkarmamalıyız. Fiziksel kullanımlarda (bilhassa ciddi bir tıbbi probleminiz varsa) mutlaka doktora danışmalısınız.

6) Dişinizi fırçaladıktan sonra bir miktar karbonat ile tekrar fırçalayın. Karbonat, dişleri beyazlattığı gibi ağız kokusunu da izale eder.

7) Karbonat kuruyan, çatlayan veya yorgun ayaklara ve de ayak kokusuna kesin çözüm olacak biçimde çok iyi gelir. Sıcak suya karbonat ve sirke döküp ayaklarınızı içinde 20 dakika bekletin, çıkarttığınızda pamuk gibi olurlar.

8) Karbonat tabii bir peeling malzemesidir. Sulandırılmış karbonat ile yüzünüze hafifçe masaj yapın. Masaj yaparken fazla bastırmamaya dikkat edin. Aşırı kuru ciltlerde iyi durulamaya bilhassa dikkat edin.

9) Karbonat tabii bir deodoranttır. Koltukaltına sürülen karbonat terlemeye ve kötü kokulara mani olur. Aşırı terleme problemi olan insanlara banyo sonunda sirke ve karbonatı macun gibi yapıp kol altlarına masaj yapmaları, hatta yumuşak bir fırça ile fırçalamaları tavsiye edilir. Bu yolla ertesi gün deodorant kullanmaya bile lüzum olmadığı gibi, kol altları ipek gibi oluyor. Gün içinde karbonat kullanacaksanız dikkat, bazı kıyafetlerin kol altında renk bozulmasına sebep olabilir.

10) Sulandırılmış karbonat, güneş yanığının acısını hafifletir. Çok hafif yanıkların da acısını dindirmek için kullanabilirsiniz.

11) Vaktiniz kısıtlı, dışarı çıkmanız gerekiyor ve saçlarınız yeterince temiz değilse: O zaman saçlarınızın dibine bir miktar karbonat dökün, bütün yağı emip saçınızı hızla temizleyecektir.

 

12) Kepek probleminizi gidermek için şampuanla yıkadığınız saçınıza karbonatla masaj yapıp durulayın. Ardından da son durulama suyuna 1 kaşık elma sirkesi ekleyin ki, saçınız pırıl pırıl olsun.

13) Midenizi rahatsız eden yemeklere katacağınız 1 çay kaşığı karbonat midenizi rahatlatacaktır.

14) Bir miktar suya koyacağınız karbonat ile kirli, yağlı yüzeyleri temizleyebilirsiniz. Yüzeyin boya verip vermeyeceğine dikkat edin, dönüşü olmayabilir.

15) Yapışkanlı etiketleri çıkarttıktan sonra yüzeyde kalan ve bir türlü çıkmayan yapışkan izlerini, biraz suyla macun kıvamına getireceğiniz karbonatla ovarak çıkartabilirsiniz.

16) Buzdolabına, vestiyere, ayakkabılığa koyacağınız bir miktar karbonat bütün kötü kokuyu emer.

17) Karbonatın ve Mayanın Cilde Faydaları

Pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmak, her kadının isteğidir. Bu yazımızda, çok bilinmeyen, fakat oldukça tesirli olan tabii bir metodtan bahsetmek istiyoruz.

LÜZUMLU MALZEMELER:
* 1 çay kaşığı yaş maya,
* 1 çay kaşığı karbonat,
* 10 damla su ile ıslatın.

HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ: 

Mayanın içerisine, karbonatı karıştırıp, 10 damla su ile ıslatın. 

Elde ettiğiniz karışımı, yüzünüze sürün ve 15 dak. sonra, ılık su ile yıkayın. 

Bu maske sayesinde, gözenekler temizlenecek ve ciltte oluşan lekeler, zamanla açılacaktır.

Sağlıklı, hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

1 Yorum

  1. Kimseye tavsiye etmem karbonatlı su yerine dengeli bes. Tavsiye ederim kar.su çok zararlı:(:(:(:(:(:(:(:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir