Kırkambar (Kuru üzümün faydaları)

 
 
 
Kuru Üzümün Faydaları

Asidoz (Kanda asit maddelerin artışı) ve kansızlıkta, ateşi düşürmede faydalıdır. Ayrıca kilo almaya, göz sağlığına, diş bakımına, kemik sağlığına da fayda sağlar.
İhtiva ettiği benzersiz fenol miktarı ve boron minerali ile faydalı bitkisel besin araştırmalarının konusu olmaktadır.


Kabızlığı İzale etmede:

Kurutulmuş üzüm içerisinde kurutulmuş formda lifler bulunur. Bu lifler su emerek şişerler ve kabızlığı gidermede fayda sağlarlar.

Asidoz Kontrolünde:

Asidoz, kanın asiditesinin veya solunum sistemindeki gazın artışıdır ki her ikisi de midemizdeki asidin kaynağıdır. Bu durum bedenimizde birçok probleme zemin hazırlayabilir; mide kaynaması, deri hastalıkları ve iç organ hasarları, artrit, gut, böbrek taşı, saç dökülmesi, kalp hastalıkları, tümörler ve hatta kanser gibi.
Kuru üzüm, yüksek oranda Potasyum ve Magnezyum ihtiva eder, ki bu iki mineral asiditeyi azaltmada çok tesirlidirler. Asitleri nötralize ederler ve böylece asidoz kontrolü sağlarlar.

Anemi (Kansızlık) Tedavisinde:

Kuru üzüm, mühim miktarda Demir, B vitamini kompleksi ve bakır ihtiva eder. Demir, kansızlık tedavisinde doğrudan tesirlidir. B vitamini kompleksi kan yapımında elzemdir. Bakır da kırmızı kan hücrelerinin yapımında yardımcı olur.

Fenollerin Antioksidan Koruması:

Meyvelerde bulunan fenollerde antioksidan faaliyetlerin olduğu ve hücrelerin tahrip olmasına mani olduğu ıspatlanmıştır. Meyve ve sebzelerdeki bu antioksidan faaliyet, fenol muhtevasiyle paralel gitmektedir ve kuru üzüm, zengin antioksidan ihtiva eden kayısı ve erik ile kesinlikle başa baş gitmektedir.
Kuru üzümdeki flavonollar (bir çeşit fenol) kurutma işleminden çok az etkilenirler, ancak kuru üzüm, yaş üzümden daha az fenol ihtiva eder.

Kemik Sağlığı için Boron Minerali:

Halk sağlığında çok yer almamasına rağmen Boron, sağlığımız için, bilhassa kemik sağlığı ve kemik erimesinde mühim bir mineraldir. Boron minerali östrojen ve D vitaminini aktif hale getirir. Menopozdan sonra östrojen seviyesi düşer ve kemikler kırılabilir hale gelirler. Araştırmalar göstermiştir ki, boron kemik erimesine karşı bir koruma sağlar ve menopozlu kadınlarda östrojen tedavisinin müsbet yönlerini arttırır.

Çeviri: Natali Yanyan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir