Kırkambar (Mantarın faydalarına şaşıracaksınız!)

Mantarın Faydalarına Şaşıracaksınız!

Yemeklere lezzet katan, vitamin deposu mantarın sağlığa olan faydaları saymakla bitmiyor.

Vücudunuzun direncini arttıran mantar, birçok hastalığa bilhassa da kansere karşı dayanıklı olmanızı sağlar ve bu hastalıklardan korur.

Kanser: Anti kansorejen tesiri olan Beta-Glukan ve Lionelik Asit bulundurması açısından mantar, meme ve prostat kanserinden korunmak için son derece tesirlidir. Hatta, kanser ilaçlarının üretiminde de mantar kullanılmaktadır.

Diyabet: İçinde hiç yağ ve kolesterol bulundurmayan ve protein, lif, vitamin, mineral ve su açısından zengin olan mantar, diyabetli hastalar için ideal bir yiyecektir. Tabii insülin ve enzim bulundurması açısından kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Kolesterol: Saf protein kaynağı olması ve içinde hiç kolesterol ve yağ bulundurmaması açısından et yerine tercih edilebilinecek en sağlıklı yiyecektir. Ayrıca sindirildiğinde barındırdığı lifler ve enzimler sayesinde kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

Sindirim: Anti oksidan açısından zengin olan mantar hazımı kolaylaştırır. Penisilin benzeri tabii antibiyotik ihtiva etmesiyle mikroplarla ve enfeksiyonlarla mücadele eder, ülserin tedavi olmasına yardımcı olur. Barındırdığı A, kompleks B ve C vitaminleri sindirim sistemini düzenler.

Kilo verme: Kilo vermek isteyenlere en çok tavsiye edilen, protein diyetidir. Hiç yağ bulundurmayan, sindirimi kolaylaştıran ve protein açısından bu kadar zengin olan mantar, kilo vermek isteyenler için mühimdir.

Kalp: Hayvansal gıdalarla alınan yağların damar tıkanıklıklarına yol açarken tamamen bitkisel olan ve sıfır oranında yağ bulunduran mantar, kalbi korur ve damar tıkanıklıklarının önüne geçer.


NOT: Mantar zehirlenmelerine karşı tanınmayan mantarların yenmemeli.
Kültür mantarlarında risk yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir