Kırkambar (Midede gaz oluşmasının sebebi)

Midede gaz oluşmasının sebepleri şunlardır:

1) Hava yutmak: Yemek yerken, bilhassa karbonatlı içecekler içerken, sakız çiğnerken, şeker emerken ve dental tedavide kullanılan aparatları kullanırken hava yutmak. 
2) Sindirilmemiş yemekler: Bu besinler faydalı bakteriler tarafından parçalanırken gaz dışa çıkar. En fazla gaza sebep olan gıdalar; sindirilmemiş karbonhidratlar, çözülür lifler, suni tatlandırıcılar ve meyvelerde bulunan şekerler sebzeler, baklagiller ve süt ürünleridir.
İnsanların günde 10 ila 25 kez arası gaz çıkarmaları normal kabul edilir. Birçok kişi karnında şişkinlik olmasını midelerindeki fazla gaza bağlar. Aslında gaz, karın şişkinliğinin tek sebebi değildir. Normal miktarda gaz üretirken de midenizde şişkinlik hissedebilirsiniz.
Bağırsaklarında fazla gazı olmadığı halde kronik karın şişkinliği problemi yaşayan birisi yine de kendisini rahatsız hissedebilir. Bu tip bir şişkinliği sebebini belirlemek üzere test yapıldığında problem olan herhangi birşey de çıkmayabilir.
3) Midede şişkinlik oluşmasının asıl sebepleri: Fazla gaz, midede şişkinlik oluşmasının sebeplerinden sadece birisidir. En fazla görülen Sebeplerden biri de gastrointestinal (Gİ) fonksiyon bozukluklarıdır. Gİ sistemin çalışmasını bozan bu bozukluklarının çoğunun sebebi bilinmemektedir.
4) Tedavi: Eğer tıbbi bir rahatsızlığa bağlı olmayan bir mide şişmesi problemiz varsa, tatbik ettiğiniz diyeti değiştirmeniz ilk adım olarak düşünülebilir. Yediğiniz yemekleri ve yeme sıklığınızı değiştirin. Aşağıdaki yolu takip edebilirsiniz:

1. Gün boyunca küçük porsiyonlarla sık yemek yiyin.
2. Yemekleri daha iyi sindirebilmek için yiyecekleri iyi çiğneyin.
3. Yemek yerken dik oturun.
4. Karbonhidratlı içeceklerden uzak durun.
5. Sindirimi yavaşlatan fazla yağlı yiyeceklerden uzak durun. Bunun sonucunda yiyecekler kolonda daha uzun süre kalır ve daha fazla gaz üretir.
6. Her gün egzersiz yaparak bağırsak fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlayın.
7. Gaz arttırıcı yiyeceklerden uzak durun.

Sağlıklı hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir