Kırkambar (Öldürücü ve en zehirli canlılar)

 


1-KONİK SALYANGOZ: Denizin dibinde, haif  kumluk ve taşlık zeminlerde yaşayan bu deniz kabuklusu, üzerine basılması durumunda  renkli kabuğunda bulunan ve zehirli iğnelerden oluşan dikeni ile insanı 3-4 dakika içinde sinirlerini felç ederek öldürür.

*  *  *  2- OK BAŞLI ZEHİRLİ KURBAĞA: Tabiatın kusursuz katillerinden biri de küçük ve masum görünümlü bu kurbağalardır. Cazip ve çekici renlere sahip bu kurbağalar, renkleri ve  şekillerine göre ağaçta, çamurda  ve kayalıklarda yaşar. Bu katillerin gazabı ise derilerindeki bir tür salgıda. Kısacası, dokunanı yakıyorlar…

*  *  *  


3-TEMBEL TIRTIL: Bir güve büyüklüğünde olan ve dünyanın en tembel böceklerinden biri olan bu tırtılın, tüylerinde bulunan bir zehir ile her sene, kendisine temas eden yüzlerce insanın ölümüne yol açan acımasız bir katil olduğunu tahmin edebilir misiniz?

*  *  * 


4-GAGALI DENİZ YILANI: Bilhassa Hint Okyanusu ve Basra Körfezi’nin sıcak sularında yaşayan bu yılan hem derinlerde, 
hem de sığlıklarda hayatını idame ettirmekte ve bilhassa denizin dalgalı olduğu zamanlara su yüzüne yakın bölgelere çıkarak avlanmaktadır. Zehiri, şimdiya kadar tesbit edilmiş, sürüngen zehirlerei içinde en tesirli olanlarında biridir ve öldürücüdür.

*  *  *  *  *


5-TAŞ BALIĞI: Okyanusun derinliklerinde yaşayan bir nevi kaya balığı olarak da adlandırılabilecek bu balık, avını yakalamak için 
kendini kumların ve kayaların arasında çok güzel kamufle edebilir. Üzerine basıldığında ise zehirli dikenleri insanları felç ederek öldürür.

*  *  * 


6- "KATİL" VEYA "TABUT" DENİZANASI: Bilhassa Avusturaya ve Güneydoğu Asya sahillerinde görülen bu denizanası türü, bilinen en ölümcülü. Erişkinleri, 16 cm boyunda olan bu denizanası bilhassa şeffafa yakın görünümü sebebiyle kolayca farkedilmiyor. Bu
hususiyetinin yanısıra taşıdığı birbirinden farklı dört tür zehir sebebiyle de denizler aleminin en korkutucu seri katilerinden biri olarak biliniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir