Kırkambar (Portakal ilaç gibi)

Portakal ilaç gibi
Kışın gözde meyvesi portakal, çok faydalı.

1) Muhtevasında bulunan A vitamini cildi kuvvetlendirerek nemlendiriyor ve elastikiyetini artırıyor.

2) C vitamini bozulan hücreleri tamir edip cildin savunma mekanizmasını kuvvetlendirerek menfi/olumsuz dış tesirlerden koruyor.
3) E vitamini en iyi tabii antioksidan olarak serbest radikallerle mücadele edip kırışıklıkların oluşumuna mani oluyor.

4) SİVİLCELER İÇİN: Sivilcelerin hızla iyişmesini sağlamak için; bir yemek kaşığı portakal kabuğu rendesi ve bir çay kaşığı gül suyunu karıştırın. Karışımı sivilcelerin üzerine sürüp 15 dakika bekletip durulayın.


5) SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN: Soğuk algınlığı, grip, kas incinmesi, kalp hastalıkları ve felçten korur. Portakal suyundaki bir antioksidan olan bioflavin damarları ve kılcal damarları kuvvetlendirerek kalbin zarar görmesine mani olur. Ezik ve çürüklerin daha çabuk iyileşmesini sağlar. İçindeki C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü azaltır, kanın pıhtılaşmasını, mide ve pankreas kanserini önleyici tesiri vardır.
Bedene kuvvet ve enerji verir. Organizmanın vitamin ve madensel tuz ihtiyacını karşılar. Portakaldaki lifler sindirim sistemini düzenler. İçindeki potasyum tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır. Portakal bu hususiyetleriyle de diyetlerde tercih edilme sebebidir.

6) Portakal yağı da kilo vermede de tesiri olmaktadır.

7) Psikolojik tesiri: İçindeki bileşimler sebebiyle portakal sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu izale eder. Vücuda rahatlama hormanları salgılar.

8) Uyumadan önce içilen portakal suyu insanı rahatlatır ve uyumaya yardımcı olur.


Sağlıklı hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir