Kırkambar (Pratik bilgiler)

PRATİK BİLGİLER

1) Patlıcan kabuklarını soyduktan sonra, içine sirke ve çok az zeytinyağı konmuş suda bir süre haşlayın. Daha sonra istediğiniz gibi dilimleyin ve pilav yaparken içine karıştırın. Göreceksiniz pilavınız çok leziz olacak.

2) Tatlı ve pudinglere katmak için meyve haşladığınızda, meyveler çok çabuk yumuşar. Meyveleri haşladıktan sonra süzüp, soğuk suyun içine atarsanız dirileşmesini sağlarsınız. Böylece hazırlayacağınız tatlı da çok daha güzel olur.

3) Elma tatlısı yaparken süzme yoğurt kullanırsanız daha kıvamlı ve keyifli bir sos elde edersiniz.

4) Kaşar peynirinin küflenmemesi için; önce kağıt mutfak havlusuna sarın, sonra poşete koyun.

5) Yazın kuruttuğunuz sebzeleri, içine gazete kağıdı koyduğunuz teneke kutularda saklayın. Bu şekilde rutubet almalarına mani olmuş olursunuz.

6) Böreğinizin kıtır kıtır olmasını istiyorsanız, yumurtayı sürdükten sonra fırına vermeden 15 dakika bekletiniz.

7) Bayatlamış ekmeklerin üzerine sarımsak ve baharatlar ile karıştırılmış tereyeğ sürüp fırında pişirirsek çok lezzetli bir yiyecek hazırlamış oluruz.

8) Yapacağımız keklerin daha iyi kabarmasını istiyorsak tereyağ ve şekeri iyice çırpmalıyız.

9) Yufka ile börek yaparken erimiş tereyağını yumurta ile karıştırıp, yufkaların arasına sürersek daha lezzetli bir yemek hazırlamış oluruz.

10) Peynirin servisine gelince, en iyi tadı alabilmeniz için servisten 1 saat kadar önce oda sıcaklığında bekletin.

11) Patates, karnabahar ve şalgamı haşladığınız zaman renkleri grimsi olur. Buna mani olmak için kaynayan suya bir miktar limon sıkmanız yeterlidir

12) Izgarada et pişirirken, etin bir yüzü biraz sararıp da su salıverdiği zaman fazla bekletmeden çevirin. İkinci yüzü bildiğiniz gibi pişirin, sonra yine çevirin. Yani bir yüzü iki, öteki yüzü bir kez pişirin. Etiniz daha yumuşak olacaktır.

13) Balığın çıtır çıtır kızarması için, önce biraz sütün içine batırın. Sonra unlayın tavaya atın.

14) Soğanın dip kısmını doğramak çoğu zaman zor olur. Bu işi kolaylaştırmak için çatalı en dip yerinden soğana batırın. Böylece sonuna kadar doğrayabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir