Kırkambar (Soğuk algınlığına ilaç gibi karışımlar)

Havaların soğumasıyla birlikte nezle, grip, öksürük gibi  bulaşıcı olanlarının yanı sıra soğuğun tetiklediği migren  ağrıları ya da romatizmal ağrılar da şiddetini artırıyor. Bize düşen, bu hastalıklardan korunmak ya da ilerlemelerine mani  olmak için lüzumlu tedbirleri almak. İşte o ilaç gibi karışımlar: Soğuk algınlığına çam sakızı ve çörek otu: 100 gr zeytinyağı,  30 gr çörekotu, 100 gr bal, 30 gr çam sakızı. Yapılışı: Malzemelerin hepsi her gün toz haline getirilir. Tamamı  bir şişeye konularak iyice karıştırılır. 
İkiye bölünerek sabah ve akşamları içilir. 
Bu karışım soğuktan meydana gelen  bütün hastalıklara, mafsal ağrılarına, uyuşukluklara ve felce  karşı şifa. Soğuk algınlığı için diğer tavsiye şöyle: 2 limon rendelenerek 500 gr gülsuyuna karıştırılır, kaynatıldıktan sonra vücuda  sürülür. Öksürüğe ballı zencefil: 3-4 parça zencefil, 1 kaşık bal, 1,5 su bardağı su. Yapılışı: Su ile zencefil 4 dakika kaynatılır. Bal ilave ederek  tatlandırılır. Sabah ve akşamları içilir. Ihlamursuz bronşit geçmez! 2 elma, ıhlamur ve yeteri kadar su.
Yapılışı: Elmalar dilim yapılır. Ihlamur ile birlikte suyun  içine atılarak beş dakika kaynatılıp bardak bardak içilir.  Mükemmel bir balgam söktürücüdür. Gribe buğday kepeği kürü: 6 gr buğday kepeği, 1 gr tuz, 
5 gr karabiber, 1 çay bardağı su.
Yapılışı: Buğday kepeği, tuz ve karabiber karıştırılır. Bir  çay bardağı su ile kaynatılır, temiz bir cam kapta saklanır.  Sabahları ve akşamları bir bardak su ile yutulur. Kimyon, kekik farenjit için kaynasın! 5 gr kekik, 5 gr kimyon, 1 çay bardağı sirke, 2 su bardağı su.
Yapılışı: Hepsi birlikte kaynatılır. Elde edilen karışım ile  gargara yapılır. Migrene gülsuyu: Nohut kadar kâfur, Yarım fincan gül suyu.
Yapılışı: Kâfur, gül suyuna karıştırılarak ezilir. Bu  karışımdan burun deliklerine sürülür. Romatizmaya kâfurlu masaj: 3 şeker büyüklüğünde kâfur, 500 gr zeytinyağı. Bu maddeler eritilir, sıvı hale getirilir, masaj yapılır. Zencefil ve havlıcandan ikişer parça, üç bardak su ile  kaynatılır. Tok olarak günde 3 defa, bir bardak içilir. Nezlenin değişmez formülü: 1 fincan dereotu tohumu, Yarım fincan kereviz, Yarım fincan kekik, Yarım fincan papatya, 5 çay bardağı su.
Yapılışı: Malzemelerin her biri suyun yarısı kalana kadar  kaynatılır. Süzülür ve içilir. Nezle için diğer tarife ise de şöyle: 3 kaşık kekik, 1 bardak su 3 dakika kaynatılıp üçe bölünerek sabah, öğle, akşam içilir. Hapşırığın ilacı elma koklamak: Gülyağı, burun deliklerine iki damla damlatılır. Elma veya sünger koklamak da hapşırmaya mani olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir