Kırkambar (Su,bir yudum sağlık aslında…)

Su, bir yudum sağlık aslında… 

Ve bu sağlık deposu hepimizin elinin altında. 
İçindeki mineraller sayesinde pek çok rahatsızlığa iyi geliyor. 
Suyun nimetlerinden faydalanmak için kendi kendinize yapabilecekleriniz var…

İşte bazı sağlık problemi için SULU tavsiyeler:

Su hayat kaynağımız malum… Sağlıklı ve zinde bir ömür için bütün doktorların tavsiyesi bol bol su içmemiz yönünde… Ancak sudan yeteri kadar faydalanabimek için içmek dışında da yapabileceğimiz şeyler var… Sıcak ve soğuk su kullanarak yapabileceğimiz hususi terapiler, bazı rahatsızlıkların üstesinden gelmemize de yardımcı olabilir. Tansiyon düşüklüğü, sırt ve baş ağrıları, regl sancıları bu rahatsızlıklardan bazıları… Bunun için size lazım gelense sadece biraz su!

DÜŞÜK TANSİYON İÇİN: Düşük tansiyon probleminin hakkından gelmek için kan dolaşımını hızlandırmak lazım… İşte bunun için bir tavsiye: 
İki kovaya ihtiyacınız olacak. 
1) Birini 36-38 derece arasında suyla, 
2) Diğerini ise mümkün olduğu kadar soğuk suyla doldurun. 
İkinci kovadaki su ne kadar soğuk olursa o kadar iyi, unutmayın. Önce 5 dakika boyunca kollarınızı tamamen sıcak kovaya sokun. Sonra 10-20 saniye soğuk suya daldırın. Bütün bu işlemi baştan sona bir kez daha tekrarlayın. Suyu kollarınızdan akıtın ama kurulamayın. Şimdi olduğunuz yerde hafif koşu yapın. Tekrar ısınana kadar hareket etmelisiniz.

SIRT AĞRILARI İÇİN: Gerginlikler, duruş bozuklukları sırt ağrılarına sebep olabiliyor. İşte bundan kurtulmak için iyi bir teklif: Tek başınıza da yapabilirsiniz belki ama partnerinizden yardım istemek işinizi kolaylaştıracak. Küvetin içine koyacağınız bir tabureye dik biçimde oturun ve duşu açın. Suyu sırtınıza gelecek biçimde ayarlayın. Sıcaklık önceleri 33 derece olabilir. Sonra yavaş yavaş artırın. 42 dereceye kadar çıkabilirsiniz. Süre, 5-10 dakika olmalı. Cildinizdeki kan dolaşımı iyice hızlanmalı. Bunu derinizin pembeleşmiş görüntüsünden anlayabilirsiniz. Daha sonra kurulanın ve yarım saat yatakta dinlenin. Bacaklarınızın altına yastıktan bir yükselti koyarsanız daha da rahat edersiniz. Bunu her gün tekrarlayabilirsiniz.

SOĞUK ALGINLIĞI BAŞLANGICI: Sesiniz gitmiş, boğazınız batıyor, gözleriniz yaşarmaya başladı. Soğuk algınlığının ilk işaretleri ortada… Hemen ayaklarınıza sıcak su banyosu yapmalısınız. Çünkü büyük ihtimalle üşütmek üzeresiniz. Sıcak su hem ayaklarınıza iyi gelecek hem de virüslerin vücudunuza yerleşmesine mani olacaktır. Kovayı 33 derece sıcaklıkta suyla doldurun. Bacaklarınızı dizlerinize kadar içine daldırın. 15-20 dakika boyunca 39 derecede, daha sonra 42 derecede tutun. Daha sonra kurulayın ve 15-30 dakika kadar yatakta dinlenin. Bu işi soğukalgınlığı belirtileri kaybolana dek her akşam aksatmadan tatbik edin. 

SİNİRLİYSENİZ: Bütün gününüz inanılmaz stresli geçti. O halde hemen küveti sıcak suyla doldurup girin. Sinirlilik halini gidermenin en iyi yolu sıcak suyla dolu bir küvet! Böylece damarlarınız genişleyecek, kan akışınız yoluna girecek ve bedeniniz sakinleşecek. Suyun rahatlatıcı tesiri beyninize de iyi gelecek. Küveti dörtte üç oranında sıcak suyla doldurun. En az 10, en çok 15 dakika küvette kalın. Suyun içine damlatacağınız birkaç damla lavanta esansı daha da iyi gevşemenizi sağlayacak. Şimdi yavaşça kalkın. Ilık suyla bir kez daha duş alın ve kurulanıp en az 20 dakika karanlık bir odada uzanın.

BAŞ AĞRISI İÇİN: Ağrı kesiciler mutlaka işe yarar ama yüzünüze soğuk bir duş yapmak hem yan etkisiz hem de oldukça tesirli. Soğuk su başınızdaki gerginliği alacak. Duş başlığını öyle bir ayarlayın ki, bolca su gelsin. Eğer olmuyorsa duşun kafasını çıkarın. Hortum kısmından daha çok su gelir böylece. Şimdi omzunuza bir havlu alın ve küvete eğilin. Soğuk suyu önce alnınızdan sonra yüzünüzün sol tarafından akıtın. Aşağı yukarı hareketlerle sağa ve sola doğru işlemi devam ettirin. Son olarak soğuk suyla yüzünüzde 3 kez dairesel hareket yapın. Bu işlem migrene de iyi geliyor. 

UYKU BOZUKLUKLARI: Yün ve keten çoraplarla ıslak çorap terapisini mutlaka deneyin.  
Bunun için dizin bir karış altında biten bir çift keten çoraba ihtiyacınız olacak. Bir çift de yünlü çoraba. Önce ketenli çoraplarınızı soğuk suya daldırın. İyice sıkın ve sıcak ayaklarınızın üzerine giyin! Bunun üzerine yünlü çorabınızı geçirin. Bu ıslak çoraplarla mümkün olabildiğince kalın. Rahatladığınızı göreceksiniz.

Sağlıklı hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir