Kırkambar (Susam alerjisi öldürüyor!)

Susam alerjisi öldürüyor!
Prof. Dr. Ömer Cevit

Vücudun savunma sisteminin, vücuda çok da zararı olmayan bazı proteinsel yapılara karşı aşırı tepkisinin alerjiye yol açabiliyor.
Çok sayıda alerji çeşidi vardır.
Besin alerjilerinin hayatı tehdit eden alerjilerin yüzde 50’sini oluşturuyor. Susam alerjisinde de lüzumlu tıbbi müdahalenin yapılmaması durumunda hasta kaybedilebilir.
Susam alerjisi, binde 1-2 kişide hayati risk oluşturur, bu risk bazen binde 4’e kadar çıkar.

Allerji İşaretleri:

Susamdaki proteinsel yapı, alerjiye sebep oluyor. 
Susama karşı alerjisi olan kişide bu besini tükettikten sonraki ilk bir saat içinde nefes darlığı, 
deride döküntü, 
baş dönmesi, 
tansiyon düşüklüğü gibi belirtilerden bazıları oluşuyor. 
Akciğer, kalp, kan, beyinle alakalı normal olmayan neticeler ortaya çıkabilir.

İlk 1 saat çok mühim!

Susam alerjisi olan kişide umumiyetle ilk bir saat içerisinde alerjik reaksiyonun ortaya çıktığını ancak alerjik etkilerin 24 saate kadar kendini gösterebilir.

Susam yedikten sonra ilk bir saat içinde alerjik reaksiyon oluşan kişilerde, hayati risk daha fazla. Bilhassa astım, alerjik rinit, KOAH, bazı tansiyon ve kalp ilacı kullananlarda, alerjik alt yapısı ve besin alerjisi olanlarda öldürücü olma riski yüksek. Ancak hiçbir rahatsızlığı olmayanlarda da öldürücü reaksiyonlar ortaya çıkabiliyor.

Susama karşı alerjik reaksiyon gösterenlerin bu gıdayı tüketmemeli.

Ancak bilmeyerek susam tüketilebilir. Ekmeğin, simidin, kekin içerisinde olabilir. Hatta teknolojik işlemden geçip, görünür halde bile olmayabilir. Bu yüzden kişi mutlaka ilacını yanında taşımalı. Eğer ilacı yoksa susamı tükettikten sonra en geç ilk 1 saat içinde doktora başvurmalı.

Duyarsızlaştırma tedavisi:

Susam alerjisinin tedavisi oluyor. Bu gıdaya karşı alerjisi olan kişide duyarsızlaştırma yaparak rahatsızlığı ortadan kaldırılıyor.

Duyarsızlaştırma, doktor kontrolünde hususi donanımlı hastanelerde yapılıyor.

Bu yolla tedavide şahsın, alerjik reaksiyona sebep olmayacak şekilde ve sık aralıklarla susamla karşılaşması sağlanır. Burada miktar çok mühim. Hastanın tolere edebildiği miktara kadar susam verilir. Giderek bu miktar artırılır ve belli bir aşamadan sonra vücut susama karşı reaksiyon vermeyecek duruma getirilir. Ancak bu tedavi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalı.

1 Yorum

  1. susam vetahin alarjisi yedikten on dakika depemden başlıyor kulak popo içerden kaşınıp ayak parmak ucundan çıkıyor
    bu süreç yarım saat kırkbeşdakka sürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir