Kırkambar (Susuzluğa iyi gelen gıdalar)

Susuzluğa iyi gelen gıdalar
Ramazan Ayı’nın yazın en sıcak olduğu zamana gelmesi, serinleten ve susuzluğu izale eden gıdaları da gündeme getirdi.

Sahurda tüketilecek bazı gıdalar sayesinde oruç tutarken susuzluğu en aza indirmek mümkün. İşte oruçluyken susuzluğunu giderecek olan bazı gıdalar:

Şeftali: Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağırsakları yumuşatır. Hazmı kolaylaştırır. Susuzluğu ve ağız kokusunu izale eder. Cildi nemlendirir dudaklara sürüldüğünde nemlendirici özelliği ile oruç tutanların dudaklarının kurumasına mani olur.

Meyan şerbeti: Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sıcak havalarda gazlı içeceklerin yerine tercih edilmesi lazım gelen ve susuzluğu gün boyu gideren ender içeceklerden biri.

Siyah üzüm: Antioksidan hususiyeti çok kuvvetli olan ve yaz aylarında kolayca bulunabilen siyah üzüm de susuzluğa iyi gelen gıdaların başında geliyor.

Ev yapımı Yoğurt: Evde hazırlanacak olan mayalanmış tuzsuz yoğurt da susuzluğu gidererek yazın sıcak günlerinde oruç tutanlara kolaylık sağlıyor.

Domates: Yüzde 95 oranında su ihtiva eden domates, serinleten bir sebze. Domateste bol miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum, ayrıca vitamin ve lif bulunuyor.
 

Hurma: Bol miktarda potasyum, magnezyum ve demir ihtiva eden hurma adete bir mineral deposu. Spor yapanların harcadıkları enerjiyi hızlı bir şekilde yeniden veriyor. Çöl meyvesi hurma, susuzluğu da iyi geliyor.

Maden suyu: İçme suyuna kıyasla manden suyunda, sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi değerli katyonlar, ayrıca klorür, sülfat, nikrat ve hidrojen karbonat gibi anyonlar bulunuyor. Soda susuzluğu gidermekte oldukça tesirli bir içecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir