Kırkambar (Ten rengi,bazı hastalıkların belirtisi!)

Ten rengi, bazı hastalıkların belirtisi!

Pek çok hastalık renklerle kendini ele veriyor!

Kendinizi yorgun, bitkin ve halsiz hissediyorsanız hemen bir aynaya bakın, yüzünüz sararmışsa bu durum karaciğerinizde problem olduğunu gösterebilir.

İnsan vücudunda görülen bazı renk değişimlerinin mühim hastalıkların habercisi olabileceğine dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, hangi rengin, hangi hastalıkların habercisi olduğunu anlatıyor.

Vücudunuzda beyaz lekeler mi var?

Albinizim

Normalde derinin rengini veren farklı miktarlardaki melanin pigmentinin; genetik olarak doğumdan itibaren olmamasıyla gelişir. Kişinin ten rengiyle birlikte saçları, kaşları ve kirpikleri de beyazdır.

Piebaldizim

Doğumdan bedendeki bazı bölgelerde melanin pigmenti yokluğudur. Çeşitli büyüklüklerde ve bedenin farklı yerlerinde beyaz lekelerle kendini gösteren bir hastalıktır.

Vitiligo

Vücutta doğuştan var olan melanin pigmenti, çeşitli sebeplerle daha sonra bölgesel olarak kaybolursa bu hastalığa vitiligo adı verilir.

Vücudunuzdaki kırmızı lekelere dikkat edin!

Eritem

Aşırı sıcakta, fazla egzersiz sırasında, güneş yanığı ve ateş yükselmesi sonucu gelişen döküntülü ve iltihabi deri hastalıklarında, deri rengi kırmızı olur.

Flushing

Belli bir bölgede olan aşırı kırmızılık halidir. Yüzde ve ensede geçici süreyle ya da sürekli görülebilir. Alkol alımı sonrası, bazı ilaçların yan etkisi olarak, cilt altı yağ dokusunun ince olduğu kişilerde, heyecan halleri sırasında cildin rengi kızarır.

Kahverengi lekeleri ciddiye alın!

Addison hastalığı

Böbrek üstü bezlerinin hastalığı olan Addison’da; cilt rengi kahverengi ya da koyu kahverengi halini alır. Böbrek yetmezliğinde de deri toprak rengine benzer bir tondadır.


Hemokromatozis


Aşırı demir ve melanin pigmentinin sebep olduğu, deriye metalik bir görünüm veren grimsi-bronz rengin görüldüğü bir hastalıktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir