Kırkambar (Vitaminler ne kadar alınmalı)

 
 
 
Vitaminler ne kadar alınmalı?

Bilhassa kış aylarında sağlığımızı korumak için vitaminlere ihtiyacımız var! Ama her şey gibi vitaminin de fazlası zararlı!

Peki hangi vitamini, ne kadar almalıyız? Dozu ne olmalı?

A vitamini

Fazla miktarlarda kullanıldığında toksit etkisi olabiliyor. A vitamini baş ağrısına yol açabiliyor. Aynı zamanda karaciğer, kemik, ve merkezi sinir sistemi bozukluklarına da sebep olabiliyor.

Ne kadar almalı?

Erkekler günde 900 mcg, kadınlar 700 mcg oranı yeterlidir. Orta büyüklükte bir havuç 600 mcg A vitamini ihtiva ediyor. Koyu lifli gıdalar, meyveler ve tatlı patates de bol miktarda A vitamini var.

Beta karoten

Vücut beta karoteni A vitaminine çevirir. Bu vitamini alan ve aynı zamanda sigara kullananların akciğer kanserine yakalanma riski artıyor. Bir başka yeni araştırmanın neticesine göre de kanında yüksek seviyede beta karoten bulunan erkeklerin olmayanlara oranla prostat kanserine yakalanma riski 3 kat artıyor.

Ne kadar almalı?

Beta karoten takviyesi almamız lazım. Beta karoteni koyu renkli sebzeler ve narenciyelerden alabilirsiniz.

C vitamini

C vitamini bizi soğuk algınlığı, kalp rahatsızlıkları, katarakt veya kanserden koruduğuna dair ispatlanmış bir çalışma yok.

Ne kadar almalı?

Erkekler günde 90 mg, kadınlar 75 mg alabilirler. Sigara içenlerin 35 mg ekstra C vitaminine ihtiyacı var. Bir su bardağı portakal suyu hemen hemen günlük bütün C vitamini ihtiyacımızı karşılıyor.

E vitamini

Yüksek dozu kanın incelmesine sebep oluyor. Bunu tansiyonun kontrol dışı yükselmesi izleyebiliyor. Kalbi koruduğuna ve kanseri önlemeye yardımcı olduğuna dair henüz bir ispat yok.

Ne kadar almalı?

Günlük 15 mg. Bir avuç kavrulmuş badem gülük ihtiyacınız olan miktarın yaklaşık yarısına karşılık geliyor.

Selenyum

Selenyum son zamanlarda bazı gıdalarda takviye olarak eklenebiliyor. Ancak fazla kullanım bu mineral içinde riskli. Yeni araştırmalar gösteriyor ki kapsül olarak yüksek seviyede selenyum almak Tip 2 diyabet riskini artırıyor.

Ne kadar almalı?

Günlük 55 mcg tavsiye ediliyor. Bunu bir adet sandviçle veya bir avuç fındıkla almanız mümkün.

Folik asit

Hamilelerin mutlaka kullanması gereken bir mineraldir. Ancak geri kalanlarımız için kalp hastalıkları, kanser ve depresyon gibi hastalıklardaki tesiri ispatlanmamış.

Ne kadar almalı?

Günlük 400 mcg yeterlidir. Koyu lifli sebzelerden ve tam buğday unlu ekmeklerden de folik asit alınabiliyor.


Sağlıklı, hayırlı uzun ömür dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir