Kırkambar (Yeşil biberin faydaları)

Yeşil Biberin Faydaları

Tarım alanlarının yanı sıra evlerde saksıda dahi yetiştirilebilen yeşil biberin ihtiva ettiği vitaminler, betakaroten ve yüksek orandaki lifli yapısıyla insan sağlığına büyük fayda sağlar.

Başdiyetisyeni Sevinç Yetişen

1) Yeşil biberin ihtiva ettiği P vitamini, damarları yumuşatır ve kanamaları önler. K vitamini de kanın pıhtılaşma kabiliyetini artırır, kanamaları durdurur, vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur.

2) İçindeki bol miktarda beta karotenin yanı sıra A provitamini, C, B1, B2, E, P ve K vitaminleriyle birlikte bazı alkaloidler bulunan yeşil biber, iyi bir antioksidandir.
Antioksidan maddeler, kanser tedavisinde ve kalp damar hastalıklarında da tesirlidir ve vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

3) Vücudun birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

4) Felç geçirme ve katarakt oluşma tehlikesini en aza indirger.

5) Vücut ve göz sağlığı için lüzumlu bir esansiyel suda eriyen vitamin olan C vitamini çok kuvvetli bir antioksidanttır.Bilhassa katarakt ve makuler dejenerasyon hastalıklarının tedavisinde mühim bir faktör olan C vitaminin, göz sağlığı için günlük alınması lazım gelen miktar erkek için 90 mg, kadın için de 75 mg’dır.

6) Mideyi kuvvetlendiren, iştahı açan ve hazmı kolaylaştıran yeşil biber, mide salgısını artırır, ancak çiğ olarak gastrit ve ülser hastaları tüketmemeli.

7) Acı biberler baharat olarak sıkça kullanıldığı gibi salçası da yapılarak her mevsim tüketilebilir.
Yeşil biber, ihtiva ettiği yüksek orandaki lif sebebiyle kabızlığa da iyi gelir.
Acı biber balgam söktürür, kronik bronşit ile anfizemi hafifletir.

8) Bütün bu mühim hususiyetlerden faydalanmak için çiğ olarak kahvaltılarda ve yemeklerde salata olarak üzerine limon sıkılarak tuzsuz tüketilmelidir. 

9) Kızartmasının kalorisi daha yüksektir.

10) Kalorisi düşük olan yeşil biber, zayıflamaya yardımcı olur.
Sağlıklı hayır uzun ömür dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir