Kırkpınar’da tombala! [11 Temmuz 2008 Cuma]

(Maksat; tarihe kayıt düşmek!)

Pazar günü kolumda bir bant vardı; kırmızı bir utanç bandı! Gece yarısına kadar kolumdaydı, sonra bilgisayarın üzerine koydum; bunları yazarken hatırlayayım diye…
Bir grup arkadaşla Edirne’ye gittik, herkesin girdiği kapılardan girip tribünlere oturduk. Herkes gibi biletlere 35 lira ödedik ve herkes gibi bizim kollarımıza da birer kırmızı bant taktılar. Bu nedir ki, dedik? Anladık ki; bize güvenmiyorlar! Bir ihtiyaç görmek için dışarı çıkarsak hem kolumuzda bu bant, hem de cebimizde bilet olacak! Düşündük ki; tarihten silinen seçim boyalarından arta kalanlar burada kullanılsa daha ucuz, daha pratik ve daha az rezillik olmaz mıydı? (Merak mı ettiniz? 28 cm.lik bantlar 1,5 cm eninde, iç yüzü beyaz dış yüzü kırmızı. Çocuk saatlerinin plastik kayışlarını andırıyor… Uçlardan birinde kelepçe/çıtçıt var; bileğe gelen deliğinden kilitlenince bir daha açılmıyor… Peki ne yapılıyor? İnsanlar sıkılınca plastiği sündürüp bileğinden çıkartıyor!..
2008 senesinde 647’ncisi yapılan Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinde, Edirne Sarayiçi’ndeki tribünlerde güreşleri izleyen her biletlinin koluna birer kırmızı utanç bandı takma acayipliği acaba kimin fikriydi?

İkinci garabetse “er meydanı”nın yeni kuralı: Tombala!
Her nedense bahar aylarından yılın en sıcak günlerine alınmış Kırkpınar. Nefes bile alınamayan bayıltıcı güneş altında, neredeyse cozurdayacak yağa bulanmış pehlivanlar kapışıyor… Yarım saat kadar yenişemezlerse her iki pehlivanın da birer bacağına renkli bezler bağlanıyor. Böylece on dakika puan usulü güreşiliyor. Gene yenişemezlerse? Yazı mı, tura mı?.. E insaf yani!.. Burası Kırkpınar ve altı buçuk tane yüzyıl boyunca yapılmakta olan yağlı güreşler… Kimin aklına gelir ki böyle şeyler?

Biri derse ki; konuşma, fikir üret! Tamam, şöyle yapsınlar:
Her boyda (en azından final maçlarında) yüklü bir ödül koysunlar. Ama ödülü yüze bölüp yüz dakika da süre versinler: Misal ki; yüz kuruş veya yüz altın yahut yüz yumurta her neyse; ama yenişemeden geçen her dakika ödülün de yüzde biri havaya uçsun!
Bakın bakalım o zaman nasıl kapışıyor aslanlar!

Stop
Muammer Erkul
11 Temmuz 2008 Cuma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir