Mahmut Amcalı güzel yazı [05 Eylül 2010 Pazar]


Mahmut Amcaa, özledim seni!

Özellikle bu ay hemen her gün meyvelerini yediğimiz hurma ağaçlarından bir kısmının erkek ve bir kısmının da dişi olduğunu biliyor muydunuz? Dinleyin:

Erkek ağaç dişi tarafına eğilmektedir. Erkek ağaçtan bir madde dişiye gelmeyince, dişide meyve hâsıl olmaz. Gerçi bütün nebâtlarda bu iki organ vardır ve fekondasion (Telkîh) olmaktadır. Fakat, hurma ağacında, hayvanlar gibi görünmektedir. Hatta, hurma ağacının başında beyaz bir şey vardır. Hayvanların yüreği gibi iş görür. Bu şey yaralanırsa veya suda kalırsa ağaç kurur. Hadis-i şerifte, (Halanız olan hurma ağacına saygı gösteriniz! Çünkü, ilk hurma ağacı, Âdem aleyhisselâmın çamuru artıklarından yaratıldı) buyuruldu.

Telefonlar, hatır soralım diye yanımızdadır, ama “nasılsa bir gün” ararız! İnsanları görür, bakar, dokunuruz ama “nasılsa bir gün” sohbet ederiz! Kitaplar rafımızda, masamızdadır ama onları da “nasılsa bir gün” okuyacağızdır! Fakat öğrenilecek zamanlar geçiyor, istifade edilecek insanlar göçüyor…

Mahmut Amca her ay bana maaşımı verir, ben de az bir kısmını ona geri vererek dolabında duran kitaplardan bir miktar satın alırdım. 137’nci sayfasından da yukarıdaki satırları aktardığım “İSLAM AHLAKI” isimli o muhteşem kitabın (kıvıra kıvıra, satırlarını çize çize, kenarlarına notlar ala ala) okumuş olduğum o nüshasını bana verirken sohbet ediyorduk. İşte kitap hâlâ önümde ve 2’nci sayfada kendi el yazısı var. “Akşam sabah 100 defa okunacak” diye işaretlediği bölüm ise şu:
“(Sübhânallahi ve bi-hamdihi sübhânallahil-azîm). Bunu, sabah ve akşam 100 kere okuyanın günahları af olur. Dertlerden kurtulur. Bir daha günah işlemekten muhafaza olunur.”

Mahmut Genç Amcamıza rahmet ve gösterdiği ilaç hepimize şifa olsun inşallah.

…..
İslam Ahlakı: Hakikat Kitabevi yayını. Yazar ismi: M. Hâdimî. www.hakikatkitabevi.com 

 

 

 

 

Stop
Muammer Erkul
05 Eylül 2010 Pazar

 

3 yorum

  1. Çok doğru üstadım, ALLAH razı olsun.

  2. Allah rahmet eylesin. Mahmut Genç abi hurma tadında ve hurma gibi bereketli ve iletken bir insandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir