Medyayı kim çizer! [19 Ekim 2012 Cuma]


Şimdi bir insan düşünün; hızla geçen hayatın mermer gibi sert yüzünde, dişleri ve tırnaklarıyla izler açmaya çalışan… Bir insan düşünün; kalemiyle, fırçasıyla ve bütün hayal gücüyle “eser” bırakmaya çalışan…
İşte böyle, herkesin uyuduğu saatlerde didinen… Herkesin koştuğu zengin edecek yollara aldırmayıp, içinin zenginliklerini insanların önüne dökmeye uğraşan kişilere; “sanatçı” diyoruz!..
Onların pek çoğu kendileri için yaşamayı unuturlar. Onların çoğu, kurumuş topraklarda titreyen çiçek dillerine, bulutların memesinden yağmur sağma gayretindeki eller gibi; kendi derinlerindeki göklerden el emeği, göz nuru ve mecnun sabrıyla hayâl balı akıtmaya çalışırlar!..
 

Geçtiğimiz Pazar günü, “Medyanın Usta Çizerleri” parantezi içinde toplanabilecek isimlerle birlikteydik. Polonezköy’deki kahvaltıda elli altmış kişi vardık. Neler yaşandığı sonraki yazıma kalsın, fakat… Fakat şimdi yazacaklarım tarihe kalsın! Çünkü medyanın, medya çizerlerine haksızlık ettiğini düşünüyorum!
Ben şanslıyım: Her çizer, yazabilecek köşe bulamıyor benim gibi, ulusal gazetelerde… Fakat içimde kasvet var, çünkü tek köşe yazısı, hatta bir satır haber bile basıldığını göremedim medyada; söz konusu “medyanın çizerleri” buluşmasından!
İşte bunun için, bu yazı tarihe kalsın ve geleceğe bir belge olsun, diyorum.
Bir tek kişi miyim? Yalnızlığım korkutsun mu beni sanat insanları adına, yoksa kendi farkındalığım, sevindirsin mi?..
 

Dostlar! Uyanalım hadi ve uyandıralım birbirimizi:
San’atı çıkarırsanız içinden; sönmüş bir balon gibi kalır hayat! Ve üstelik daha az gülümser çocuklar! Ve estetik, taa dokunulamaz uzaklıklara kaçar! Sanat olmazsa betonlar boyasız kalır ve renkleri dökülüverir yaşantımızın…
Bu umursamazlık… Medyanın, kendi çizerlerine yaptığı; derin bir çiziktir artık kendi suratında! Ve bu ustalar, acaba böyle kaç kere daha, bir araya gelebilirler artık?

Stop
Muammer Erkul
muammer.erkul@tg.com.tr
19 Ekim 2012 Cuma

Gazetemiz MAKALELERİ YAZARININ SESİNDEN DİNLEME uygulaması başlattı…
Alttaki oynatıcıya tıklayarak yazımızı dinleyebilirsiniz:
{mp3remote}http://video.tg.com.tr/Resources/Audio/552523.mp3{/mp3remote}

.

2 yorum

  1. O “Medyanın Çizerleri” çizmeyi bırakıverse bir gün, medya ne yapar? Greve gitmiyorlar, naz caz yapmıyorlar diye bu kıymetli ellere bunca vefasızlık niye? Tarihe bıraktığı bir yazı için daha binlerce teşekkürler; binin içinde bir tek olan sevgili Muammer Erkul’a.

    HİCRAN SEÇKİN

  2. Bazen, sayfalarca yazının anlatamadığını bir karelik çizgi anlatabiliyor. Medya sadece yazısıyla mı var ki kendini ayakta tutan çizgilerin sahiplerini yok sayıyor veya görmezden geliyor?

    Fatma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir