Millet illet zillet [04 Kasım 2011 Cuma]


İttihat ve Terakki isimli partinin milletimizin başına getirdikleri kıyamete kadar konuşulacaktır.
Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci de son yazısında şunları diyordu:

Gerçek milliyetçilik anlayışından mahrum, çoğu Türk aslından bile olmayan bu komitacılar [İttihatçılar], harbden harbe sürükledikleri imparatorluğun çökmeye yüz tuttuğunu görünce, kendilerince bir ideale sarıldılar: Türkçülük… Ziya Gökalp’in ideologu olduğu bu fikirle zafere ulaşacaklarını düşündüler. Esir Türkleri kurtarma hülyasına kapıldılar. Bu istikamette önce imparatorluğu ulus-devlet hâline getirmeye koyuldular. Ege sahillerinden 120 bin Rum’u sınır dışı edip, milyona yakın Ermeni’yi Suriye çöllerine sürdükten sonra, Müslüman teb’aya yöneldiler.

“Ne mutlu Türküm diyene!” vecizesi, daha 1911 yılına aittir.
Avrupalılar, bu toplu intiharı şaşkınlıkla izliyordu.
Önce Arnavutlar o zamana kadar görmediği kötü muameleler sebebiyle ayaklandı. Arnavutluk ve Kosova elden gitti.

Ardından Araplar ayaklandı. [Hepsi de, İttihatçıları; “kendi çocukları Avrupa’da okurken bize Arapça konuşmayı yasaklıyor, mekteplerimizi kapatıyorlar” diye suçluyorlardı.]
Ve uçsuz bucaksız İslâm toprakları elden çıktı.

Rumları korumak bahanesiyle Yunanlılar Anadolu’yu işgal etti.
Tam Kürtlere sıra gelmişti ki imparatorluk çöktü.
Bu sayede Esir Türkler daha büyük bir esaretin pençesine düştü.
İttihatçıların büyük kısmı, [yeni oluşan] Ankara hareketine sızarak emellerine kaldıkları yerden devam etmeye çalıştılar.
Millet yerine Moğolca “hisse” manasına gelen “ulus” kelimesini koydular.
Bugüne kadar süren ve herkesin başına belâ olan düşmanlıkların tohumlarını attılar.”

Bu konu işte ancak bu kadar özetlenebilirdi!

Ayrıca, çok kıymetli dostum Ekrem Buğra Ekinci’nin HUKUKUN SERÜVENİ isimli yeni kitabı Arı Sanat Yayınevi’nden çıktı. Tarih içinde rastlanmış ve hepimizin ilgisini çekecek konular bir arada. Hukukun bu meraklı serüvenini okumanızı tavsiye ederim.

Stop
Muammer Erkul
04 Kasım 2011 Cuma 

3 yorum

 1. Muammer Abi Allahü teala sizden de razı olsun. Bizlere duyurduğunuz için.Güzel yazı gerçekten.

 2. “İdealistler(!)” içine tüküreyim derler öyle idealin! Veya başka şeyler de derler!
  Bir söz vardır ya, ‘bir şey mükemmellik noktasına ulaştıktan sonra onda yapılacak her değişiklik onu bozacaktır’ manasında… Millet kelimesi ve milliyetçilik anlayışı mükemmelliğe ulaşmış bu toplumda, ihtiyaçsızlıktan doğan azgınlığa benzer bir değişim arzusuyla koskoca cihan devletini maceraya sürükleyen üç beş tiyneti bozuk! Ya da, sutu!.. Renk renk, ırk ırk, inanç inanç vs… İNSAN taşıyan bir tren katarının lokomotifini ele geçirip, uçuruma süren insanlıktan uzak tufeyli grubu!(Konuyla alakası yok belki ama, günümüz şartlarında yaşayan ve eskiye, geçmişe dair herşeyi yok etmeye çalışan büyük bir ekseriyet vardır ya hani. Anasına atasına ait ne varsa -bilgi,eşya- çöpe atmayı marifet sayan modernlik budalaları!.. İttihatçılar onları, onlar ittihatçıları hatırlatır bana hep, nedense! Belki de bu zihniyet o zihniyetin damarlara karışıp gelmi olan uzantısı; sahipleri bilse dee, bilmese de!.)

  Hicran Seçkin

 3. (2) “Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
  Hedefe varmayan mızrak utansın!”
  Böyle tohumu da BİTİREN toprak utansın! Hiç olmazsa şimdiden sonra, kendini bu tohumun eserlerinden arındırmanın yolarını arasın!

  Hicran Seçkin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir